NARODOWE CZYTANIE NA GŁOGOWSKIM RYNKU

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja społeczna zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta RP, której celem jest popularyzacja czytelnictwa, promowanie bogactwa polskiej literatury oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości.


Tegoroczną, jubileuszową, bo dziesiątą odsłoną Narodowego Czytania, będzie lektura „Moralność pani Dulskiej” autorstwa Gabrieli Zapolskiej.

W liście inaugurującym prezydent Andrzej Duda napisał: To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji.

Jak w poprzednich latach, głogowska biblioteka będzie brała aktywny udział w akcji, zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta i gminy do wspólnej lektury w sobotę, 4 września o godz. 10.00 na głogowskim Rynku. W bohaterów dramatu wcielą się różne osoby, ale jeśli ktoś z przechodniów również zechce poczytać na głos, będzie miał taką możliwość. Zachęcamy do zabrania ze sobą swojego egzemplarza utworu, zostanie on opieczętowany specjalnie przygotowaną i nadesłaną z Kancelarii Prezydenta RP pieczęcią.

 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content