AMAZONKI W DAMSKICH SIODŁACH

W połowie września w Stadninie Koni „Leśna Wola” nadarzyła się okazja, by nieco poznać niecodzienną dyscyplinę jeździectwa, jaką jest jazda w damskim siodle. 15 i 16 września rozegrały się XIV Mistrzostwa Polski Amazonek W Damskim Siodle. Między ujeżdżeniem a skokami przez przeszkody, niektóre uczestniczki przebierały się w piękne stroje i urządzały widowiskowy pokaz. Zapraszamy do zapoznania się z relacją i obejrzenia zdjęć.


Jednym z organizatorów zawodów było Stowarzyszenie W Damskim Siodle, zrzeszające miłośników tej niecodziennej dyscypliny jeździeckiej z całej Polski. Dzięki współpracy ze Stadniną Koni „Leśna Wola”, publiczność miała szansę zobaczyć, jak dosiada się konia w sukni. Nie tylko dosiada – amazonki pokazały również, że można w ten sposób i galopować, i skakać przez przeszkody, a zaprezentowały się z prawdziwą gracją. To w Głogowie, na hipodromie „Leśnej Woli” na podium stanęły tegoroczne mistrzynie w ujeżdżeniu i skokach przez przeszkody. Zawody nie byłyby jednak tak wyjątkowe, gdyby amazonki nie podkreśliły tego, kim są. Oprócz konkursów sportowych, panie i panny zaprezentowały się również w intrygujących konkursach-zabawach, w których można było ujrzeć je w niezwykłych strojach: historycznym,  freestyle, equitation, elegancji oraz dowolnym.

 

Mistrzynią Polski Amazonek w Damskim Siodle 2018 w Ujeżdżeniu została Danuta Konończuk, II miejsce zajęła Aleksandra Adamczyk, a III – Rozalia Bachula. Małą rundę w ujeżdżeniu wygrała Edyta Pyrek-Bajcar. Nad przebiegiem Mistrzostwa czuwała dyrektor zawodów Edyta Mikołajewska ze Stowarzyszenia W Damskim Siodle oraz sędziowie: sędzia główny Anna Piasecka, Marek Ruda, a także goście zza granicy – Ann Sadler oraz Mercedes Gonzales Cort. Prowadzącym zawody był Mieczysław Zagor.

 

ANN SADLER pochodzi z East Sassex w Wielkiej Brytanii. Jest członkiem brytyjskiego stowarzyszenia; Side Saddle Association od 1982 r oraz sędzią międzynarodowym od 1994 r. Jest także prezesem regionu 8 i  vice-prezesem SSA oraz koordynatorem kontaktów międzynarodowych. Wielokrotnie sędziowała na Mistrzostwach Anglii, a także w innych krajach.

MERCEDES GONZALES CORT pochodzi z Hiszpanii, jest instruktorem i sędzią z wieloletnim doświadczeniem. Brała udział w wielu międzynarodowych zawodach. Jest członkiem SSA, a także instruktorem „B” SSA. Trenowała z wieloma znakomitymi trenerami takimi jak: Jose Atayde, Dr. Guilherme Borba, Arthur Kottas, Milos Welde. Była także instruktorem i jeźdźcem Królewskiej Akademii Sztuki Jeździeckiej w Jerez w Hiszpanii. Zdobyła honorowy dyplom Hiszpańskiej Szkoły Jazdy z Wiednia. Od 2011 r. jest Prezydentem Hiszpańskiego Stowarzyszenia W Damskim siodle. Jest także autorem kilku książek wydanych w Hiszpanii, dotyczących treningu koni Andaluzyjskich.

 

Mistrzynią Polski Amazonek w Damskim Siodle 2018 w Skokach przez przeszkody została Virginia Buława-Dziarmaga, II miejsce zdobyła Sylwia Kołodziej, a III zajęła Magdalena Kosman.

 

Danuta Konończuk maksymalną ilością punktów zdobyła I miejsce w konkursie historycznym. Nagrodą była rzeźba wykonana przez artystkę Ewę Jaworską.

 

Pierwsze miejsce w konkursie freestyle zdobyła Alicja Jasiak, prezentując pokaz do muzyki i wraz z koniem przebrana za strażaka.

 

W konkursie elegancji I miejsce przyznano Wiktorii Zając. Największą ilość punktów przyznano dyrektor zawodów Edycie Mikołajewskiej, ale z racji odgrywanej roli zrezygnowała z uczestnictwa w rywalizacji.

 

Przebrana za hiszpańską tancerkę Blanka Magoń otrzymała os sędziów największą ilość punktów w konkursie dowolnym

We wszystkich konkursach rozstrzygali profesjonalni sędziowie: Anna Piasecka, Marek Ruda, a także goście zza granicy – Ann Sadler oraz Mercedes Gonzales Cort. Przybyli goście mogli zapoznać się z historią jeździectwa po damsku dzięki prowadzącemu zawody Mieczysławowi Zagorowi, który w przerwach między komentarzem do konkursów umilał czas ciekawostkami i anegdotami o przygodach w damskich siodle sławnych ludzi, w tym także jednej z głównych aktorek z serialu „Lalka” czy artystki cyrkowej. Na wydarzeniu był również obecny dziennikarz i autor wielu książek o ludziach związanych z końmi Piotr Dzięciołowski, a także Ewa Jaworska, uznana rzeźbiarka, której ręcznie wykonana statuetka została wręczona zwyciężczyni Konkursu Strojów Historycznych. Mistrzostwa odbyły się pod honorowym patronatem Przewodniczącego Sejmiku Województwa Podkarpackiego oraz Marszałka Województwa Podkarpackiego.

Więcej na temat jazdy w damskim siodle można przeczytać na stronie wdamskimsiodle.pl, a na temat Mistrzostw w Głogowie Młp. we wcześniejszych artykułach na stronie Ziemi Głogowskiej:

ZAWODY W DAMSKIM SIODLE

PIĘKNE DAMY W „LEŚNEJ WOLI”

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii poniżej.

 

 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.