BÓG JEST DLA WSZYSTKICH – ORSZAK TRZECH KRÓLI W GŁOGOWIE

„Bóg jest dla wszystkich” – pod takim hasłem 6 stycznia w całej Polsce odbyły się Orszaki Trzech Króli. W tym roku już po raz piąty Orszak przeszedł ulicami Głogowa Małopolskiego. W wydarzeniu wzięło udział ok. 1500 osób, które aktywnie włączyły się w radosne przeżywanie tego święta.


Orszak rozpoczął się o godzinie 13.30 i prowadzony przez Betlejemską Gwiazdę przeszedł trasą wokół głogowskiego rynku. Śpiewając polskie kolędy uczestnicy Orszaku zatrzymywali się przy rozstawionych po drodze mansjonach – małych ulicznych scenach, gdzie widzowie mogli zobaczyć krótkie przedstawienia teatralne przypominające o najważniejszych wydarzeniach z historii narodzenia Jezusa Chrystusa. W pierwszej scence uczestniczy spotkali pastuszków, w role których wcieliły się przedszkolaki z Przedszkola Parafialnego im. św. Michała Archanioła. Drugą scenkę odegrały dzieci ze Szkoły Podstawowej w Głogowie Małopolskim. W trzeciej odsłonie spotkaliśmy ubogich, w których role wcielili się młodzi aktorzy z grupy teatralnej „Hrabia von Trupki” działającej przy Miejsko Gminnym Domu Kultury, a w ostatniej scence babcie i wnuczęta – w tych rolach wystąpiły panie z Koła Emerytów i Rencistów oraz dzieci z Publicznego Przedszkola w Głogowie Młp. Kulminacyjnym momentem orszaku był pokłon Trzech Króli w kościele farnym. Po odczytaniu fragmentu z Ewangelii wg św. Łukasza o narodzeniu Jezusa, Trzej Mędrcy ze Wschodu złożyli złoto, kadzidło i mirrę i oddali pokłon Dzieciątku. Z tej okazji okolicznościowe przemówienie wygłosił Burmistrz Głogowa Małopolskiego Paweł Baj oraz Proboszcz Parafii Trójcy Przenajświętszej w Głogowie Młp. Ks. Adam Samel. Na zakończenie wydarzenia w tradycyjny nastrój kolędowania wprowadził uczestników Chór „Gloria” z Wysokiej Głogowskiej oraz parafialny chór „Adoremus”.

Hasło „Bóg jest dla wszystkich”, które towarzyszyło tegorocznym obchodom przypominało, że Bóg przyszedł, aby odkupić każdego człowieka i czeka na wszystkich. W haśle zawarta była również dewiza Orszaku, który łączy lokalną społeczność. Hasło znalazło swoje odzwierciedlenie w Orszaku, do którego włączyły się władze gminne, duchowni, przedszkola, uczniowie i pracownicy szkół, instytucji kulturowych, seniorzy, grupy parafialne, przedstawiciele różnych zawodów, instytucji oraz całe rodziny.

Kontynuacją obchodów uroczystości Trzech Króli był koncert kolęd i pastorałek, który odbył się następnego dnia w Sanktuarium Matki Bożej Głogowskiej. Koncert przygotowany  przez uczniów i nauczycieli  Szkoły Muzycznej I stopnia w Głogowie Młp. przypomniał słuchaczom najpiękniejsze kolędy w wyjątkowych aranżacjach, które świadczą o duchowym bogactwie naszego kraju i kultywowaniu rodzinnych tradycji kolędowania.

Wydarzenie współtworzyli: Zespół Szkół Ogólnokształcących w Głogowie Młp., Urząd Miejski w Głogowie Młp., Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Głogów Małopolski, Publiczne Przedszkole w Głogowie Młp., Przedszkole Parafialne im. św. Michała Archanioła, Szkoła Podstawowa w Głogowie Młp., Miejsko Gminny Dom Kultury im. F. Kotuli w Głogowie Młp., Szkoła Muzyczna I stopnia w Głogowie Młp., grupy działające przy MGDK: chór męski „Gloria”, grupa teatralna Hrabia von Trupki, grupa seniorek „Antynuda”, grupy działające przy parafii Trójcy Przenajświętszej w Głogowie Młp.: Zakon Rycerzy Kolumba, Chór Parafialny „Adoremus”, wspólnota młodzieżowa Ruchu Światło-Życie, członkowie Ruchu Kręgi Domowego Kościoła z parafii pod wezwaniem św. Józefa na Niwie oraz sponsorzy. Uroczystość zabezpieczała Ochotnicza Straż Pożarna, Straż Miejska oraz Policja.

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.