CZYM JEST CYFROWE ZMĘCZENIE OCZU?

Jak wiadomo, długotrwałe przebywanie przed ekranem monitora negatywnie oddziałuje na nasz wzrok. Problem ten, aktualny jest szczególnie teraz, gdy wielu z  nas przebywa na pracy lub nauce zdalnej. Przy wielogodzinnym wpatrywaniu się w ekran często zapominamy o mruganiu, czyli nawilżeniu oka, co w perspektywie objawia się suchością i zaczerwienieniem oczu, a także pogorszeniem ostrości widzenia. Stan ten nazwany został  cyfrowym zmęczeniem wzroku.


Cyfrowe zmęczenie wzroku jest realnym problemem, który niesie ze sobą wiele fizycznie odczuwalnych konsekwencji, takich jak: swędzenie i zaczerwienienie oczu, ból oczu, brak komfortu widzenia, podwójne widzenie, częste bóle głowy oraz zaburzenia snu. Zaburzenia spowodowane problemami ze wzrokiem, prowadzą do przyjmowania złej postawy ciała przy pracy, co może skutkować bólami karku, szyi, a nawet pleców i kręgosłupa.

Jednym ze sposobów radzenia sobie z przeciążeniem wzroku, jest tzw. zasada  20-20-20. Oznacza to, że co 20 minut robimy 20-sekundowe przerwy, przenosimy wzrok na obiekty oddalone o 20 stóp, czyli ok. sześciu metrów. Możemy też wykonywać różne inne ćwiczenia, takie jak wodzenie oczami czy poruszanie w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, a potem w drugą stronę.

Kolejnym ze sposobów radzenia sobie z tym problemem jest robienie pięciominutowych przerw co godzinę. Podczas tej przerwy nie korzystajmy jednak z telefonów komórkowych czy telewizji – wykorzystajmy ją na patrzenie w dal.

Istotne jest również, by w pomieszczeniu, w którym pracujemy przy monitorze znajdowało się dużo roślin. Sprzyja to nawilżaniu powietrza, a dodatkowo zapewnienia oczom relaks.

Mimo, iż praca przy monitorze nie jest traktowana jako praca w warunkach szkodliwych dla zdrowia, jest jednak pracą uciążliwą. Dlatego zgodnie z zasadami BHP i ergonomii, pracodawca ma obowiązek organizować komputerowe stanowiska pracy w sposób łagodzący uciążliwości.

Jeżeli nasza praca daje taką możliwość, to warto organizować sobie pracę w taki sposób, by  naprzemienne wykonywać zadania z wykorzystaniem komputera oraz pozostałe obowiązki.

 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content