DZIĘKUJĘ CI TATO ZA WSZYSTKO CO ROBISZ

23 czerwca co roku świętujemy Dzień Ojca. To szczególne święto, honorujące wszystkich ojców, wyrażające szacunek i podziękowanie za trud włożony w wychowanie najmłodszych. W tym dniu ojcowie otrzymują życzenia, są obdarowywani laurkami i drobnymi upominkami, będącymi wyrazem wdzięczności za wsparcie w trudnych chwilach, za troskę i miłość.


Święto to obchodzone jest w naszym kraju od 1965 roku. Powstało w USA w 1910 roku – w ślad za wcześniej wprowadzonym Dniem Matki. Uchwalono je dla uczczenia trudu opieki nad rodziną i zasług wszystkich ojców. Co warto zauważyć – w Ameryce początkowo dzień ten obchodzony był lokalnie. Dopiero w 1972 roku prezydent Nixon uchwalił je na terenie całego kraju. Podobnie jak dzień matki, święto ojca obchodzone jest w różnych krajach w różnych datach – np. w Hiszpanii i Portugalii – 19. marca, w Australii w ostatnią niedzielę czerwca, w krajach skandynawskich – 5. czerwca, a w Wielkiej Brytanii i Turcji – w 3. niedzielę czerwca. W Polsce obchodzimy je właśnie dziś.

Mimo tego, że Dzień Ojca w naszym kraju ma już kilkudziesięcioletnią tradycję, to wciąż nie jest tak popularny jak przypadający w maju Dzień Matki. Dzieje się tak między innymi dlatego, że nadal istnieje społeczne przekonanie, że to więź pomiędzy matką i dzieckiem jest najważniejsza w wychowaniu.  Jak zaznaczają jednak psychologowie, rola taty jest tak samo istotna. Ich zdaniem, to właśnie ojcowie wytyczają granice, uczą wykonywania obowiązków i ponoszenia konsekwencji. Stawiają wymagania, ucząc w ten sposób jak pokonywać życiowe trudności. Miłość ojcowska inspiruje do pracy nad sobą, do samodoskonalenia, rozwijania umiejętności. Tata stanowi też pierwszy wzorzec męskości dla syna i córki.

Z okazji Dnia Ojca, składamy im najserdeczniejsze życzenia spokoju, zdrowia, radości i dobrego humoru oraz dumy z dzieci.

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content