DZIŚ NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Dziś 1 marca – w całej Polsce dzień ten obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Czcimy wówczas pamięć o ludziach, którzy nie pogodzili się z narzuconym Polsce po II wojnie światowej ustrojem komunistycznym. Mimo zakończenia walki z Niemcami, nie złożyli oni broni pamiętając, że w 1939 r. Polska została zaatakowana również ze wschodu.


Jednym z Żołnierzy Wyklętych był Franciszek Litwin, który najpierw walczył w szeregach głogowskiej Placówki AK, a później został kierownikiem koła Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” w gminie Głogów Małopolski. Prowadził swoją antykomunistyczną działalność do sierpnia 1947 r. Został wówczas zdekonspirowany i aresztowany. Wojskowy Sąd Rejonowy w Rzeszowie skazał go na karę śmierci. Sąd Najwyższy zamienił ją na 15 lat więzienia. W latach 90. XX w. Franciszek Litwin został uniewinniony, a sąd orzekł, że był on represjonowany za swoją działalność niepodległościową.

Warto przypomnieć, że od września 2016 r. Franciszek Litwin jest patronem skweru znajdującego się przy hali gimnastycznej  Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Głogowie Młp. Znajdują się tam ławki ułożone w półokręgu i tablica informująca o życiu Franciszka Litwina. Przechodząc w tym miejscu warto zatrzymać się na chwilę, aby zapoznać się z jego życiorysem. Od 2016 roku na terenie rezerwatu „Bór” organizowany jest również Bieg Zeloty, czyli bieg ku czci Żołnierzy Niezłomnych, a w szczególności Franciszka Litwina, pseudonim „Zelota”. Tymczasem zapraszamy do obejrzenia filmu o Franciszku Litwinie, przygotowanego na zlecenie Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Głogowie Młp.

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.