DZIŚ ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

W dniu dzisiejszym, na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Ustanowione przez UNESCO święto, jest znakomitą okazją do wzięcia udziału w licznych imprezach, akcjach promujących czytelnictwo i atrakcyjnych zakupach książkowych, które z tej okazji organizują liczne księgarnie.   


Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest od 1995 roku. UNESCO nie bez przyczyny uznało, że data 23 kwietnia jest najodpowiedniejsza dla uhonorowania książek. To właśnie tego dnia, w 1616 roku zmarli lub zostali pochowani Miguel de Cervantes, William Szekspir i peruwiański historyk Inca Garcilaso de la Vega. Poza tym istnieje region, który już od lat obchodził tego dnia 23 święto książki – w 1930 roku Dzień Książki uzyskał status oficjalnego święta w Hiszpanii, natomiast 1964 roku zaczęto oficjalnie celebrować ten dzień już we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.

W większości miejsc obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich przybierają zazwyczaj formę różnych atrakcji oferowanych czytelnikom przez biblioteki, księgarnie czy wydawców. Organizuje się spotkania autorskie, promocje, podczas których można nabyć książki w okazyjnej cenie, a także niekonwencjonalne akcje czytelnicze.

Nie pozostaje nic innego, jak tylko zaprosić wszystkich mieszkańców naszej gminy do korzystania z bogatych zbiorów Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Głogowie Małopolskim oraz jej filii w pozostałych miejscowościach gminy. Cytując Umberto Eco: „Kto czyta książki, żyje podwójnie”.

 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content