FILM Z RATUSZEM W ROLI GŁÓWNEJ

Powstał kolejnym film z cyklu „Głogowska ścieżka historyczna”, promujący historyczne zakątki naszego miasta. Film „Ratusz” jest drugim z kolei filmem i prezentuje dzieje najbardziej znanego w Głogowie zabytku.


Chociaż sylwetka ratusza jest tak rozpoznawalna, nie wszyscy wiedzą, że nie zawsze urzędowały władze miasta. W XIX i na początku XX w. mieściła się w nim szkoła. Dzieci z miasta oraz z Woli Cichej i Zabajki, codziennie rano przyzywane były na naukę dźwiękiem dzwonu machanym przez woźnego. Ale nie tylko dzieci udawały się do ratusza. Do 1906 r. na dolnej kondygnacji mieściła się propinacja, czyli wyszynk alkoholi z miejscowego browaru i gorzelni. Przez kilkadziesiąt lat na górze dzieci uczyły się pisać i czytać, a na dole dorośli raczyli się alkoholem. Dzisiaj wydaje się to nieprawdopodobne, ale kiedyś takie historie zdarzały się.

Filmy z cyklu „Głogowska Ścieżka Historyczna” mają przybliżać różne ciekawe miejsca w naszej gminie. Cykl ma składać się z 12 filmów dokumentalnych trwających około 20 minut każdy. Produkcją filmów zajmuje się Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna w Głogowie Młp. we współpracy ze Stowarzyszeniem „Gdzieś Tu”.

 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.