GŁOGÓW BĘDZIE WIĘKSZY

W ostatnich dniach, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta. Zakłada on zielone światło w sprawie włączenia w granice Głogowa Małopolskiego trzech sołectw z trenu naszej gminy.


Miejscowości: Rogoźnica, Wola Cicha oraz Zabajka, miałyby zostać przyłączone do granic administracyjnych Głogowa Małopolskiego już od 1 stycznia 2020 roku. Dla miasta, oznacza to powiększenie granic terytorialnych o ponad 7 km kwadratowych, co daje razem prawie 21 km kwadratowych powierzchni.   

Negatywną decyzję w sprawie poszerzenia granic otrzymały natomiast Rzeszów oraz Krosno. Władze Rzeszowa, wnioskowały o przyłączenie do swoich granic sołectw z terenu gminy Trzebownisko: Zaczernia, Nowej Wsi, Tajęciny, Jasionki oraz części Trzebowniska, z gminy Głogów Małopolski: Pogwizdowa Nowego, z gminy Boguchwała: części Racławówki oraz z gminy Krasne: Malawy. Krosno, starało się natomiast o włączenie fragmentów gmin Krościenko Wyżne i Miejsce Piastowe.

– Niestety sytuacja finansowa gmin, które zostałyby uszczuplone w wyniku dokonania zmian terytorialnych miałby skutki finansowe dla stabilności budżetowej tych podmiotów. Zatem zmieniając granice miasta Rzeszowa doszliśmy do takiego momentu, kiedy dalsze rozczłonkowywanie gmin ościennych staje się niebezpieczne dla istnienia tych jednostek samorządu terytorialnego – wyjaśniała Ewa Leniart.

Terminem, w jakim Rada Ministrów ma wydać decyzję w sprawie przyjęcia projektu rozporządzenia jest 31 lipca. Zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2020 roku.

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.