GŁOGÓW CZYTAŁ O SZKLANYCH DOMACH

W sobotnie przedpołudnie na głogowskim rynku rozlegały się patriotyczne pieśni, śpiewane niegdyś przez Polaków jeszcze przed odzyskaniem na długo utraconej niepodległości. Mieszkańcy z zaciekawieniem podchodzili pod pomnik papieża Jana Pawła II. To głogowska biblioteka postanowiła przyjść tym razem do swoich czytelników, by razem czytać „Przedwiośnie”. Wraz z nimi czytała cała Polska.


Ogólnopolską akcję Narodowe Czytanie zainicjował w 2012 roku prezydent RP Bronisław Komorowski, w związku z 200-setną rocznicą kampanii napoleońskiej związanej z atakiem na Rosję, który to moment uwiecznił w „Panu Tadeuszu” Adam Mickiewicz. Para prezydencka wraz z zaproszonymi gośćmi czytała fragmenty epopei narodowej w Parku Saskim w Warszawie, a to zapoczątkowało trwający już siedem lat program. Przyłączyły się do niego setki miejscowości, a w tym roku oficjalnie uczynił to również Głogów Młp. Dzięki tej akcji polska literatura piękna dostępna jest także dla szerokiej publiczności.

Akcję w naszym mieście zorganizowała MGBP. Specjalnie na tę okazję zakupiła też pamiątkowy egzemplarz „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, wydany właśnie na tegoroczne czytanie. Przypieczętowany został pieczątką wysłaną bibliotece z Kancelarii Prezydenta RP – takową mogli dostać również goście, którzy przybyli na wspólne czytanie z własnymi egzemplarzami powieści. O godzinie 10:30 uczniowie z klasy gimnazjalnej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Dwujęzycznego Zespołu Szkół Ogólnokształcących przeczytali mieszkańcom fragment lektury o szklanych domach. Następnie odbyło się rozstrzygnięcie wakacyjnych konkursów bibliotecznych, w których udział wzięli najmłodsi czytelnicy. Zwycięzcom nagrody przekazali dyrektor MGBP Robert Borkowski wraz z panią Barbarą Kubicką. Wyłonieni zostali także laureaci quizu o znajomości „Przedwiośnia”, w którym można było uczestniczyć podczas trwania akcji.

Wspólne czytanie miało na celu przede wszystkim połączenie rodaków w patriotycznym uniesieniu i popularyzowanie czytelnictwa, ale także uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.