GŁOGÓW I LYSÁ MIASTAMI PARTNERSKIMI

W miniony piątek 7 września 2018 roku burmistrz Głogowa Małopolskiego Paweł Baj i starosta Lysej nad Labem Karel Otava dokonali uroczystego podpisania Umowy Partnerskiej. Od tego dnia oba miasta, polskie i czeskie, nawiązały ścisłą współpracę w wielu wymiarach. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Czeskiej.


Oba miasta dzieli 700 km i granica polsko-czeska, lecz połączyła je historia. W kwietniu br. w Lysej nad Labem, mieście położonym niedaleko Pragi, odbyła się wystawa Regiony Czeskie, na którą zostały także zaproszone miasta będące swego czasu majątkiem właścicieli Lysej – znanego w Czechach rodu hrabiowskiego Sweerts-Sporków. Należał do nich również Głogów Małopolski. Naszą gminę reprezentował dyrektor Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej, który przedstawił nie tylko walory Głogowa, ale i zaakcentował wspólną historię. Dało to początek narodzinom współpracy między miastami.

W Lysej nad Labem po raz pierwszy od siedmiu lat odbyły się Dni Kultury Polskiej, które przygotowała przewodnicząca miejscowego Klubu Polskiego Mariola Světlá we wsparciu miasta, ambasady i klubu polskiego biznesu. Zorganizowane zostały w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i stały się okazją do nawiązania oficjalnej współpracy między Lysą a Głogowem, która ma obejmować wymianę informacji i doświadczeń w zakresie funkcjonowania samorządów lokalnych, wymianę młodzieży szkolnej, wymianę kulturową i sportową, wymianę doświadczeń straży pożarnej, organizację wspólnych szkoleń i zawodów sportowo – pożarniczych oraz współpracę w obszarze ochrony środowiska naturalnego i ekologii. Umowa partnerska została podpisana w języku polskim i czeskim, a dzięki jej zawarciu każda z gmin będzie mogła korzystać z okazji do rozwijania kontaktów między instytucjami, organizacjami i stowarzyszeniami na różnych płaszczyznach życia społecznego, w duchu zrozumienia i poszanowania tradycji i kultury obu państw.

W Lysej nad Labem i jego okolicach mieszka około trzydziestu polskich lub polsko-czeskich rodzin. Zarówno Polacy, jak i Czesi z ożywieniem przyjęli wznowienie Dni Kultury Polskiej, wcześniej organizowanych przez Klub Polski w tym mieście. Duże emocje wzbudziła pochodząca z Zaolzia piosenkarka Renata Droessler, która zaśpiewała w obu językach. Na scenie zaprezentował się nasz rodzimy zespół folklorystyczny „Lajkonik” z Bud Głogowskich. Odbyły się także wystawy czeskiej malarki i polskich malarzy. Na wydarzeniu obecna była również radczyni Ambasady Polskiej w Pradze Marzena Krajewska.

Lysá nad Labem to miasto w Czechach w kraju środkowoczeskim, uważane za barokową perłę środkowego Polabí, leży w powiecie Nymburk, około 40 km na wschód od Pragi. Na turystów czeka tu szereg zabytków historycznych, zaliczanych do unikatów w skali światowej. Miasto dba zarówno o ich zachowanie w dobrym stanie, jak i jednocześnie o swój równomierny rozwój oraz unowocześnianie i usprawnianie funkcjonowania.

 

 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.