III NAGRODA DLA KAPELI PRZEWROTNIACY

29 czerwca bieżącego roku Kapela Przewrotniacy uczestniczyła w przesłuchaniach konkursowych 53. Ogólnopolskiego Przeglądu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Kapela wystąpiła w składzie: Henryk Marszał – skrzypce prym, Grzegorz Pruchnik – klarnet B, Wojciech Dulski – skrzypce sekund, Jacek Dziubek – kontrabas. Aby dostać się na ten najważniejszy przegląd muzyki tradycyjnej, w którym oprócz kapel występują soliści, instrumentaliści, śpiewacy oraz zespoły śpiewacze, a także mistrzowie ze swoimi uczniami, należało uzyskać nominację podczas jednego z przeglądów organizowanych w danym województwie.


Nasza kapela taką nominację uzyskała w czasie VI Festiwalu Żywej Muzyki na Strun Dwanaście i Trzy Smyki w Kolbuszowej, gdzie otrzymała I nagrodę. W Kazimierzu kapela wystąpiła w mniejszym składzie, ponieważ według wytycznych etnomuzykologów obecność akordeonu (w kapeli gra na nim Andrzej Słuja) oraz grupy śpiewaczej (Alina Marszał – Haracz, Weronika Bialic, Jadwiga Węglowska – Styka) nie są ściśle tradycyjnym elementem kapeli regionu rzeszowskiego. Na scenie zostały zaprezentowane cztery utwory: starodawny Mazurek, polka Od G do G, walczyk Peleryna oraz oberek Po kulawce. Był to pierwszy występ kapeli na OFKiŚL – jak widać udany, ponieważ udało się zdobyć uznanie jurorów w postaci III nagrody oraz zewsząd dało się słyszeć bardzo pozytywne opinie. Niewątpliwa w tym zasługa charyzmy i humoru prymisty kapeli, pana Henryka Marszała. Po występie konkursowym kapela zagrała również w klubie festiwalowym Tyndyryndy, który od 2008 r. zawsze jest obecny w czasie przeglądu. To miejsce, w którym kapele konkursowe oraz te, które z różnych przyczyn nie mogły wystąpić na scenie w Rynku, mogą zagrać do tańca dla licznej grupy widzów oraz innych muzyków – namiot jest naprawdę duży, a od początku zabawy z kapelami był pełen wirujących par. Tutaj, już nie panują rygorystyczne zasady, można wystąpić w szerszym składzie, który nie byłby dozwolony na głównej scenie, dlatego w klubie zaśpiewała również jedna ze śpiewaczek, kierowniczka kapeli, Alina Marszał – Haracz. Muzyka pogranicza regionu rzeszowskiego i lasowiackiego, które reprezentują Przewrotniacy z racji na swoją melodyjność i różnorodność jest bardzo pozytywnie odbierana i wzbudza ciekawość odbiorców.

Kapela Przewrotniacy dziękuje MGDK im. F. Kotuli za umożliwienie wyjazdu, ekipie Stowarzyszenia “Gdzieś Tu”, zaprzyjaźnionym muzykom oraz przyjaciołom za wsparcie i przyjemną atmosferę pod sceną, w festiwalowych kuluarach i w namiocie oraz Błażejowi Kotuli za bezpieczny transport.

W ostatnim czasie, Przewrotniacy otrzymali również III nagrodę w Przeglądzie Kapel w Błażowej oraz II miejsce podczas konkursu w Pawłosiowie k/ Jarosławia, gdzie solista Henryk Marszał również zajął I miejsce w swojej kategorii.

 Kapela Przewrotniacy z Przewrotnego

Fot. Joanna Szlachetka

 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.