JASEŁKA ŚRODOWISKOWE W BUDACH GŁOGOWSKICH

Tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka środowiskowe. Nie inaczej było w tym roku. 27 stycznia o godzinie 11.30 inauguracji tego wydarzenia dokonała dyrektor szkoły Renata Czach, witając wszystkich zaproszonych gości, wśród których nie zabrakło księdza dyrektora Piotra Potyrały, księdza Proboszcza Pawła Zimnego, księdza kanonika Antoniego Bukały oraz pani sołtys Barbary Madej. W sali gimnastycznej zebrali się również emerytowani i obecni pracownicy naszej szkoły, uczniowie i ich rodzice oraz mieszkańcy Bud Głogowskich.


Zazwyczaj w czasie środowiskowych jasełek nauczyciele znajdują się za kulisami. Tymczasem w naszej szkole to pedagodzy pojawili się na scenie. Sala gimnastyczna zamieniła się w teatr, a uczniowie i nauczyciele w wytrawnych aktorów.

W inscenizacji udział wzięło kilkunastu aktorów, którym dystansu do siebie, poczucia humoru i świetnej pamięci można tylko pozazdrościć. Były archanioły, diabły, anioły, królowie i Święta Rodzina. Co ciekawe, mimo że jasełka opowiadały o odwiecznej walce dobra ze złem, to inscenizacja dotyczyła naszych, współczesnych czasów. Sami wykonawcy ról zwracali uwagę na dykcję, intonację, interpretację głosową zgodną z charakterem postaci, nastrojem sceny. Większość we własnym zakresie zadbała o swój strój adekwatnie do odgrywanej roli. Tuż przed premierą odbyło się oswajanie aktorów z kostiumami oraz z rekwizytami zgodnie z ich funkcją. Aktorzy w swoich rolach wypadli perfekcyjnie.

Jasełka w wykonaniu uczniów i nauczycieli okazały się przepięknym prezentem dla uczniów, ich rodziców, pracowników szkoły i całej społeczności Bud Głogowskich. Nauczyciele i uczniowie zawodowo wcielili się w rolę aktorów, a zgromadzona na sali publiczność z wielkim zainteresowaniem oglądała spektakl, podziwiając aktorską grę. Przepiękne stroje oraz wspaniale dobrana oprawa muzyczna sprawiły, że wszyscy
z zapartym tchem i z ogromną niecierpliwością oczekiwali kolejnych postaci, które pojawiały się na scenie. A warto podkreślić, że każda z postaci zagrana została wyjątkowo i oryginalnie.               

Pomysłodawcą jasełek była mgr Barbara Węglarz, która całość wyreżyserowała i czuwała nad wszystkim. Muzycznego wsparcia udzieliło przedszkole, uczniowie klasy I – IV oraz chór szkolny, a wspaniała dekoracja, którą wykonała pani Małgorzata Wachek, przeniosła nas w odległe czasy narodzin Chrystusa.

Jesteśmy niezwykle dumni z naszych wspaniałych, utalentowanych i pełnych zapału uczniów oraz nauczycieli. Stworzyli oni na scenie niezwykłe aktorskie kreacje, prawdziwie profesjonalne, ale przede wszystkim radosne i piękne widowisko. Jasełka w Zespole Szkół w Budach Głogowskich przeszły już do historii, ale mówić się będzie o nich jeszcze długo.

                                                                                                      

Barbara Węglarz

 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.