KARTKA OD KSIĘCIA – SKRZYNKA PEŁNA NIESPODZIANEK

Zespół Szkół z Przewrotnego jest placówką, która jako pierwsza z terenu naszej gminy rozpoczęła nietypowy projekt  – Postcrossing. Mając na uwadze doskonalenie umiejętności pisania, nauczycielka języka angielskiego postanowiła zmobilizować uczniów do pracy.


Pisanie dłuższych wypowiedzi po angielsku, to dla wielu młodych ludzi spore wyzwanie. Trzeba zadbać o poprawność gramatyczną, stylistyczną oraz o odpowiedni dobór słownictwa. Ponadto, uczniowie zazwyczaj piszą do wymyślonej osoby, od której nigdy nie dostają odpowiedzi… O ile przyjemniej i ciekawiej jest korespondować z osobami, które czekają na wiadomość i podziękują za trud włożony w napisanie do nich choćby kilku słów?

Uczniowie z naszej szkoły mają taką możliwość, dzięki międzynarodowemu projektowi Postcrossing, do którego dołączyli w marcu 2018 roku. Czym jest Postcrossing? To serwis społecznościowy, który umożliwia wysyłanie i otrzymywanie pocztówek z całego świata. Dla każdego członka serwisu losowany jest kraj, do którego wysyła pocztówkę. W zamian, otrzymujemy kartkę z zupełnie innego państwa, którego nazwa  nie jest znana, aż do czasu otrzymania kartki. Jak piszą administratorzy serwisu, tym sposobem zwykła skrzynka pocztowa staje się skrzynką niespodzianek. Gdy kartka dotrze na miejsce, adresat rejestruje ją w systemie, dzięki specjalnemu numerowi identyfikacji pocztówki i wysyła krótkie podziękowanie drogą elektroniczną. Procedurę można powtarzać bez ograniczeń. Strona internetowa redagowana jest po angielsku. Pocztówki także pisane są w tym języku, chyba, że odbiorca zadeklarował znajomość języka, który zna także nadawca.

Cieszą nas miłe słowa od indywidualnych członków serwisu, którym podoba się pomysł zainteresowania Postcrossingiem uczniów. To wspaniałe uczucie, gdy można komuś oddalonemu o tysiące kilometrów poprawić humor. Oto fragment wiadomości, jaką dostaliśmy od postcrossera ze Stanów Zjednoczonych, który był zachwycony naszą pocztówką i podkreśla, jak zwykła kartka papieru może szybko umilić dzień: ”Thank you for the adorable postcard! It’s my new favorite!   I love how a simple piece of thick paper can brighten my day so quickly!”

Nasi uczniowie otrzymali kartki z tak odległych od Polski miejsc jak: Stany Zjednoczone, Japonia, Nowa Zelandia, Chiny, Indie, Brazylia czy Tajwan. Sami wysyłali pocztówki m.in. do Indonezji, Francji, Finlandii, Rosji, Włoch i Niemiec. Dzięki serwisowi Postcrossing, uczniowie mają okazję posługiwać się językiem angielskim, a przy tym poznawać tradycje i zwyczaje innych krajów oraz podziwiać widokówki z ciekawymi obiektami i krajobrazami.

Z Postcrossingiem łączą się także inne projekty. Gdy w serwisie pojawiła się prośba, aby wysłać na święta Bożego Narodzenia kilka ciepłych słów dla pensjonariuszy domu spokojnej starości w Stanach Zjednoczonych (jej inicjatorką była jedna z pensjonariuszek – Helen, która ma 102 lata i jest najstarszym członkiem Postcrossingu), ze szkoły w Przewrotnem wysłaliśmy 40 kartek z życzeniami. Okazało się, że nasza akcja była źródłem ogromnej radości dla pomysłodawczyni projektu.

Uczniowie naszej szkoły mogą się także pochwalić wymianą korespondencji z rodziną królewską z Wielkiej Brytanii. W maju 2018 roku, oczy całego świata były zwrócone na Londyn – zbliżał się królewski ślub. Jego Królewska Wysokość książę Henryk z Walii zamierzał poślubić Meghan Markle. Uczniowie klasy VI z Zespołu Szkół w Przewrotnem postanowili przyłączyć się do życzeń dla młodej pary, nadchodzących z całego świata. Oprócz własnoręcznie wykonanej kartki  z życzeniami, dołączyli list oraz portret księcia i jego wybranki, narysowany przez jedną z uczennic. Po dwóch miesiącach nadeszła odpowiedź. Książę i jego małżonka przesłali podziękowania oraz pamiątkowe ślubne zdjęcie.

W listopadzie 2018 roku uczennice klasy trzeciej gimnazjum napisały do następcy tronu, księcia Karola, z okazji  jego 70-tych urodzin. Także od niego otrzymaliśmy podziękowania wraz ze zdjęciem.

Zamierzamy kontynuować wymianę korespondencji z rodziną królewską, a także z postcrosserami z całego świata. Z radością i zaciekawieniem czekamy na każdą kartkę – niespodziankę w naszej skrzynce pocztowej.

 

Renata Weber, Koordynator projektu

 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.