ŁUBU DUBU ZAGRA WIERSZE MĄCZKI

Zespół Łubu Dubu w niespodziewanych aranżacjach zagra utwory wybitnego legionisty i poety – Józefa Mączki. Dawniej jego wiersze, wzbudzające patriotyczne uczucia, były popularne w kręgach kombatanckich i często cytowane. Teraz ich muzyczną aranżację zaprezentuje nasz głogowski zespół.


Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest idealną okazją do przypomnienia o wybitnych Polakach, którzy nie dość, że walczyli za ojczyznę, to często pociągali za sobą rzeszę rodaków. Nie inaczej było z porucznikiem Józefem Mączką, który stał się wzorem dla wielu legionistów. Zapraszamy do przyjścia na koncert już w tę niedzielę 7 października na godzinę 18 do sali widowiskowej głogowskiego domu kultury, a następnie za tydzień 14 października. Wstęp jest wolny dla każdego.

Józef Mączka urodził się 2 czerwca 1888 roku w podsandomierskich Zaleszanach. Legionista Piłsudskiego, porucznik Wojska Polskiego, poeta legionowy, członek Związku Strzeleckiego, członek Polskiej Organizacji Wojskowej. Za udział w walkach Legionów i pracę w Polskiej Organizacji Wojskowej został odznaczony Orderem Virtuti Militari oraz Krzyżem Walecznych, Krzyżem Niepodległości i Krzyżem Zasługi z Mieczami. Był cenionym i najwybitniejszym poetą legionowym. Swoje wiersze, których uczyły się nawet dzieci w szkole, publikował m.in. w ówczesnej rzeszowskiej prasie, wydał również tomik poezji „Starym szlakiem”. Jego strofy często były cytowane podczas manifestacji patriotycznych. Wojenne czyny legionisty stopniowo stawały się legendą, a dla młodych legionistów stał się wzorem żołnierz, poety i bohatera. Umiera podczas misji wojskowej na początku września 1918 roku w Paszkowej Stanicy pod Jekaterynodarem (obecnie Krasnodar) w Rosji.

 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.