MALINOWE LATO

Maliny, jak żadne inne owoce kojarzą się z pełnią lata. Najlepiej smakują zerwane prosto z krzaczka rosnącego w przydomowym ogródku. Jak wpływają na nasz organizm i dlaczego warto je jeść? O tym poniżej.


Właściwości prozdrowotne malin. Owoce malin zawierają kwasy organiczne, m.in. cytrynowy, jabłkowy czy salicylowy, a także pektyny, antocyjany, cukry, związki śluzowe, lotne związki zapachowe. Zawierają również bogactwo witamin, wśród nich C, E, B1, B2, B6 oraz wiele substancji mineralnych – przede wszystkim potas, magnez, wapń, żelazo. Służą także, jako znakomite źródło błonnika rozpuszczalnego w wodzie (pektyn).

Dzięki zawartości składników mineralnych i witaminy C, maliny od zawsze znajdują zastosowanie w walce z przeziębieniami. Owoc ten, powoduje obniżenie temperatury ciała, co jest szczególnie ważne przy wysokiej gorączce. Poza tym, owoce maliny mają działanie przeciwbakteryjne. Napar z malin i ich liści można także wykorzystywać do płukania gardła i krtani, ponieważ działa przeciwzapalnie. Przetwory z liści i owoców malin od dawna są stosowane w celu zwalczania gorączki. Dzieciom polecany jest zwłaszcza syrop z malin.

Ponadto, maliny wspomagają pracę wątroby i ułatwiają trawienie. Mają również właściwości lekko moczopędne, co wspomaga walkę z obrzękami. Prowadzone są także badania pod kątem wykorzystania malin w leczeniu nowotworów. Zawartość kwasu ferulowego i beta-sitosterolu w malinach sprzyja hamowaniu rozwoju nowotworu zarówno łagodnego, jak i złośliwego.

Maliny są niskokaloryczne. To idealne owoce dla osób odchudzających się. Pomimo dość słodkiego smaku, są niskokaloryczne (52 kcal / 100 g). Ponadto zawierają sporą dawkę błonnika, który pęczniejąc w żołądku daje uczucie sytości na długo. Ze względu na niski indeks glikemiczny malin (25), owoce te polecane są osobom chorującym na cukrzycę i insulinoodporność. Warto wiedzieć, że obecne w malinach antocyjany obniżają poziom glukozy we krwi po posiłkach bogatych w skrobię.

Jedzmy na zdrowie.

Malin, Śniadanie, Owoców, Zdrowe, Deser, Sweet, Jagody

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.