MASZ PSA? PAMIĘTAJ O SWOICH OBOWIĄZKACH!

Posiadanie psa to nie tylko przyjemność. Straż Miejska w Głogowie Małopolskim przypomina wszystkim właścicielom psów o odpowiedzialności wynikającej z ich posiadania oraz o obowiązkach, jakie nakłada na nich polskie prawo.


GODNE WARUNKI

Przede wszystkim każdy posiadacz psa jest zobowiązany do zapewnienia mu właściwych warunków bytowych. Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, pies musi mieć stały dostęp do wody oraz powinien być regularnie karmiony. Ponadto należy zapewnić mu pomieszczenie z dostępem do światła dziennego, dające schronienie przed zimnem, upałem i opadami atmosferycznymi. Ze względu na wysoką temperaturę panującą w sezonie letnim należy zwrócić szczególną uwagę na przetrzymywanie czworonogów w samochodach. Pod żadnym pozorem NIE WOLNO ich zostawiać w zamkniętym pojeździe, kiedy np. wyruszamy na zakupy itp. Pozostawienie zwierzęcia w samochodzie podczas upału nosi znamiona znęcania się i jest czynem karalnym, zgodnie z art. 35 ustawy o ochronie zwierząt. Warto również pamiętać, iż zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby.

SZCZEPIENIA

Kolejnym bardzo istotnym aspektem posiadania psa jest konieczność dokonywania corocznych szczepień przeciwko wściekliźnie. Zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt: „Posiadacze psów są obowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia” (art. 56 ust. 2). Uchylanie się od tego obowiązku grozi mandatem karnym do 500 zł.

SPACERY I DBANIE O CZYSTOŚĆ

Warto także zwrócić uwagę na odpowiednie środki ostrożności i kontrolę nad swoim pupilem podczas wspólnych spacerów. Właściciel psa nie może puszczać go luzem w miejscach ogólnodostępnych (pies powinien być na smyczy, a jeżeli jest to rasa niebezpieczna winien mieć także kaganiec), niedopuszczalne jest także drażnienie bądź płoszenie zwierzęcia po to, by stało się agresywne. Ponadto każdy posiadacz czworonoga bezwzględnie zobowiązany jest do natychmiastowego sprzątania zanieczyszczeń spowodowanych przez zwierzę w miejscach publicznych oraz w innych miejscach przeznaczonych do wspólnego użytku. Uchylanie się od ww. obowiązków grozi mandatem karnym zgodnie z wytycznymi kodeksu wykroczeń.

Na koniec przypominamy o tym, iż zwierzę to nie zabawka a duża odpowiedzialność i wakacje czy też wczasy za granicą nie zwalniają nas z obowiązku sprawowania opieki nad pupilem. Należy pamiętać, że porzucenie zwierzęcia jest czynem karalnym i grozi przykrymi konsekwencjami dla jego właściciela.

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.