MATURY 2021 W REŻIMIE SANITARNYM

Egzaminy dojrzałości zbliżają się wielkimi krokami. Jak informuje rząd, tegoroczne matury odbędą się zgodnie z wyznaczonym terminem. Tradycyjnie już, w maju maturzyści spotkają się w swoich szkołach i przez blisko trzy tygodnie podchodzić będą do egzaminów z poszczególnych przedmiotów obowiązkowych oraz dodatkowych.


Tegoroczne matury z pewnością będzie nie tylko powodem stresu związanego z jego powodzeniem, ale i entuzjazmu związanego ze spotkaniem z rówieśnikami.

Co prawda matury odbędą się zgodnie z harmonogramem, jednak na maturzystów czekają utrudnienia związane z koniecznością zachowania szczególnych zasad bezpieczeństwa. Jednocześnie, maturzyści będą mieli ułatwione zadanie jeśli chodzi o wymagania egzaminacyjne.

W związku z panującą epidemią koronawirusa i koniecznością przejścia na nauczanie zdalne podjęto decyzję o ułatwieniu zadania tegorocznym maturzystom. Wśród najważniejszych zmian, znalazło się zniesienie obowiązku przystąpienia do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym jako warunku zdania egzaminu maturalnego. Zmniejszono również liczbę zadań do rozwiązania w arkuszu egzaminacyjnym (przede wszystkim zadań otwartych), przy zachowaniu pełnego czasu przeprowadzania egzaminu. Maturzyści nie będą także musieli przystąpić do obligatoryjnego dotąd jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru.

W jakim terminie w tym roku uczniowie ostatnich klas szkół ponadpodstawowych podejdą do egzaminu dojrzałości? Daty są znane już od jakiegoś czasu. Egzaminy maturalne w 2021 roku mają być przeprowadzone w terminie głównym – od 4 do 20 maja (termin dodatkowy: 1-16 czerwca). Sesja poprawkowa dla zdających przewidziana jest natomiast na 24 sierpnia.

Matura 2021 wymagać będzie od zdających przestrzegania ścisłego reżimu sanitarnego. Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowały wytyczne sanitarne, które obowiązywać będą podczas egzaminów. Chodzi o bezpieczeństwo zdających. Maturzyści zobowiązani będą m. in. do zachowania dystansu społecznego, częstego dezynfekowania rąk, zasłaniania ust i nosa maseczką. Zgodnie z wytycznymi sanitarnymi, ławki zdających będą musiały być oddalone od siebie o m.in. półtora metra. 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content