MIŁOŚĆ W CZASACH ZAGŁADY

Tak brzmi tytuł kolejnego, dziewiątego już odcinka z serii „Głogowska Ścieżka Historyczna”. Opowiada on o tragicznych losach dwójki młodych, zakochanych w sobie ludzi, których szczęście przerwała II Wojna Światowa.


Władysław Piechowski – Polak i Chana Brinfeld, nazywana również po polsku Anną lub Hanną – Żydówka, są postaciami autentycznymi, dawnymi mieszkańcami Głogowa Małopolskiego. Gdyby nie wybuch wojny, ich losy mogły potoczyć się zupełnie inaczej. Jednak wydarzenia te skutkowały tym, że Chana wraz z rodziną została umieszczona w getcie. Gdy w czerwcu 1942 roku Niemcy likwidowali głogowskie getto, Władysław przekonał Chanę, by wraz z rodzicami uciekła i ukryła się. Zapewniał ją, że pomoże. Została ukryta w Wysokiej Głogowskiej. Niestety niedługo później, bo w lutym 1943 roku Chana wpadła w ręce Niemców. Zginęła zarówno ona, jak i Władysław. Zamordowana została także rodzina Chany, która ukrywała się w innym miejscu.

Tragiczna historia młodych ludzi stałą się inspiracją i tematem nowego odcinka „Głogowskiej Ścieżki Historycznej”. Film dofinansowany jest z budżetu województwa podkarpackiego.

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.