NADCHODZĄ ZMIANY W PRZEPISACH O RUCHU DROGOWYM

W ubiegły wtorek – 24 listopada, Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy – Prawo o ruchu drogowym, przedłożony przez ministra infrastruktury. Rząd chce w ten sposób zwiększyć bezpieczeństwo pieszych na drogach. Zgodnie z przyjętymi przepisami, będą oni mieli pierwszeństwo przy wchodzeniu na przejście. Zakazana będzie także jazda na tak zwanym „zderzaku” na autostradach i drogach ekspresowych. Jakie jeszcze zmiany czekają nas w tym roku?


Pierwszeństwo pieszych na przejściach. Obecne przepisy nakazują kierowcom zbliżającym się do przejścia dla pieszych zachowanie szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Po zmianach, kierowca pojazdu, który zbliża się do przejścia, będzie musiał zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście. Przepis ten, nie będzie dotyczył tramwajów. W komunikacie po posiedzeniu rządu czytamy, że droga hamowania tramwaju z kompletem pasażerów jest bowiem kilkukrotnie dłuższa niż jadącego z tą samą prędkością samochodu osobowego.

Kolejną wprowadzaną zmianą jest zakaz korzystania z telefonów komórkowych podczas przechodzenia przez jezdnię. Brak koncentracji u pieszych, jaki powoduje korzystanie z telefonów komórkowych jest częstym powodem potrąceń na przejściach dla pieszych.

Zdecydowano także o zrównaniu dopuszczalnej prędkości w terenach zabudowanych w ciągu dnia oraz w godzinach nocnych. Obecnie, w godzinach 23:00-5:00 dopuszczalna prędkość w obszarze zabudowanym wynosi 60km/h, podczas gdy w pozostałych godzinach jest to 50 km/h. Po zmianach będzie to 50 km/h – bez względu na porę dnia.

Kierowców czeka również inna zmiana – koniec z tzw. jazdą „na zderzaku”. Na autostradach i drogach ekspresowych bezpieczna odległość między pojazdami wynosić będzie połowę aktualnej prędkości. Oznacza to, że kierowca jadący przykładowo 100 km/h będzie musiał poruszać się 50 metrów za poprzedzającym samochodem. Podobne rozwiązania zostały zastosowane w wielu europejskich państwach, w tym między innymi w Niemczech. Obowiązek zachowania bezpiecznej odległości między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych nie będzie dotyczyć przypadków, w których kierowca wykonuje manewr wyprzedzania.

Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a więc jeszcze w grudniu bieżącego roku.

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content