NOWE POCIĄGI DLA PODKARPACIA

Osiem elektrycznych i dwa spalinowe pociągi, dołączą w przyszłym roku do floty powstającej Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. Wszystko to, za sprawą podpisanej w Urzędzie Marszałkowskim umowy, której jednym z partnerów jest także nasza gmina.


To bardzo duże przedsięwzięcie. Całość projektu, jakim jest Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna opiewa na ok. 550 mln złotych. Mam na myśli całość inwestycji: zakup pociągów, ale też modernizację linii i budowę zaplecza technicznego dla pojazdów kolejowych. To wszystko będzie w ramach projektu, który pozwoli na bezpieczny, szybki i komfortowy transport z takich miast jak Przeworsk, Kolbuszowa czy Dębica – mówi marszałek województwa podkarpackiego,  Władysław Ortyl.

W ramach prac, odbędzie się budowa oraz modernizacja linii Budową i modernizacją linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej. Zadaniem tym zajmą się wspólnie PKP PLK oraz jednostki samorządu terytorialnego. Pierwsze pociągi mają wyjechać na tory już w styczniu 2021 roku – najpierw na wybranych liniach (na trasie linii 91 do Dębicy i Przeworska, linii 71 do Kolbuszowej oraz linii 106 do Strzyżowa), później, po wybudowaniu w 2023 roku linii kolejowej do lotniska Rzeszów-Jasionka – również na tej trasie. Cały system szybkiej kolei według planów ma połączyć nie tylko rzeszowskie osiedla z dworcem Rzeszów Główny, ale także właśnie z portem lotniczym oraz najbliższymi podkarpackimi miastami.

Program przewiduje także inwestycje w naszej gminie. Na stacji w Budach Głogowskich, wybudowany zostanie parking na 20 miejsc postojowych oraz utwardzona nawierzchnia dróg, parkingów oraz chodników. Pojawią się także stojaki rowerowe z zadaszeniem oraz elektroenergetyka. Również stacja w Głogowie Małopolskim wyposażona zostanie w stojaki na 5 miejsc dla rowerowych. Powstanie także nowa stacja, usytuowana na Osiedlu Niwa Głogowie Młp., gdzie wybudowany zostanie parking na 50 miejsc postojowych, nawierzchnia utwardzona dróg i parkingów, a także chodnik. Pojawią się również stojaki rowerowe oraz elektroenergetyka. Na stacji w Rogoźnicy, oprócz parkingu, chodnika, stojaków i elektroenergetyki, pojawi się także przepust rurowy. Stacja Rzeszów Dworzysko, zyska 10 miejsc parkingowych, utwardzoną nawierzchnię dróg, parkingów i chodników, a także zadaszone stojaki rowerowe na 10 miejsc i elektroenergetykę.

Nowe pociągi mają poprawić komfort podróży. Będą bezpieczne, nowoczesne i wygodne. Wyposażone będą w system monitoringu, gaszenia pożaru, klimatyzację i biletomaty. Dostosowane będą również do potrzeb osób niepełnosprawnych. Łatwiej będzie przewieźć nimi także rowery – z myślą o miłośnikach dwóch kółek w pociągach zamontowane będą stojaki. Na wyposażeniu pociągów będą znajdować się także przewijaki dla dzieci, rampy dla pasażerów na wózkach, defibrylatory czy WiFi. Przewidywana jest ponadto integracja z systemem miejskiej komunikacji, co ma umożliwić korzystanie z tzw. elektronicznego biletu zintegrowanego.

Zakupione pojazdy, będą miały łącznie ponad 3000 miejsc dla pasażerów, w tym ponad 1300 miejsc siedzących. Dostarczone mają zostać przed upływem trzeciego kwartału 2020 roku. Zakup opiewa na kwotę prawie 200 milionów złotych, z czego ponad 70 milionów udało się uzyskać ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. 

 

 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.