OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA 3 MAJA

Podobnie jak w roku ubiegłym, ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, tegoroczne obchody Święta Konstytucji 3 Maja w naszej gminie nie będą mogły odbyć się tak uroczyście, jak miało to miejsce w latach poprzednich.


Tradycyjnie już, o godzinie 08:00 w Sanktuarium Matki Bożej Głogowskiej odprawiona zostanie Msza Święta w intencji ojczyzny, którą sprawować będzie ksiądz proboszcz Adam Samel. Ze względu na wciąż obowiązujące obostrzenia w świątyni będzie mogła przebywać ograniczona liczba wiernych.

Po jej zakończeniu, przedstawiciele lokalnych władz złożą wieńce pod pomnikiem Poległych za Wolność i Niepodległość Ojczyzny.

Pierwsza w Europie i druga na świecie – Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była próbą unowocześnienia ustroju Polski i ratowania jej suwerenności. Choć obowiązywała w sumie przez 14 miesięcy, do dzisiaj jest jednym z fundamentów polskiej tradycji republikańskiej i powodem do dumy dla Polaków.

3 maja 1791 roku Sejm Wielki, zwołany w październiku 1788 roku, uchwalił Konstytucję Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie i drugą – po amerykańskiej – na świecie. Konstytucja 3 Maja przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną oraz wprowadzała zasadę trójpodziału władzy. Wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być dwuizbowy Sejm.

Już w dwa dni po uchwaleniu Konstytucji dzień 3 maja uznano za święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas zawieszone. W 1792 roku rozpoczęła się bowiem wojna polsko-rosyjska w obronie Konstytucji 3 Maja. Ostatecznie doszło do okupacji Polski, obalenia Konstytucji i drugiego rozbioru państwa.

Święto 3 Maja zostało przywrócone w II Rzeczypospolitej Polskiej w kwietniu 1919 roku. Zdelegalizowano je jednak przez okupantów niemieckich i sowieckich podczas II wojny światowej, zakazane było również w PRL. Święto 3 Maja zostało przywrócone dopiero w 1990 roku.

Warto podkreślić, że w bieżącym roku obchodzimy 230. rocznicę  uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Było to wielkie osiągnięcie świadczące o naszej jedności i patriotyzmie. W tej okazji, Skarbnica Narodowa przygotowała bezpłatny medal pamiątkowy dla każdego Polaka. Więcej szczegółów pod poniższym linkiem: www.skarbnicanarodowa.pl/konstytucja3maja

 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content