OD SOBOTY CAŁA POLSKA W ŻÓŁTEJ STREFIE

Od soboty – 10 października, zasady obowiązujące w strefie żółtej zostaną rozszerzone na obszar całego kraju. Oznacza to m.in. obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeniach publicznych, a także limity osób na wydarzeniach kulturalnych i imprezach okolicznościowych.


W związku z rosnąca liczbą nowych zakażeń w Polsce, których tylko w dniu dzisiejszym zanotowano 4280, zasady obowiązujące w strefach żółtych obowiązywać będą w całym kraju. To rekordowy wynik w naszym kraju od początku pandemii. Podczas popołudniowej konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w przypadku takiej dynamiki podwojenie liczby zakażeń będzie następować co 3 dni.

To oznacza obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej i komunikacji. W strefie żółtej mielibyśmy około 100 powiatów, dlatego zdecydowaliśmy się na to jasne rozwiązanie –wyjaśnił podczas konferencji premier.

Jakie zasady obowiązywać będą od soboty na terenie całego kraju?

Obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Dotyczy to sklepów, autobusów, a także ulic. Co ważne, zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.

Lokale gastronomiczne. Aby zminimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa, w strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte w określonych godzinach – od 6:00 do 22:00. Na terenie całego kraju w tego typu miejscach należy zachować bezpieczną odległość – na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 mkw. Również w całym kraju w lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach nie można udostępniać miejsc do tańczenia.

Imprezy okolicznościowe. Należy pamiętać o limitach gości. W strefie czerwonej – 50 osób, w pozostałych powiatach – 75 osób. To ograniczenie wejdzie w życie z tygodniowym okresem dostosowawczym, a więc 17 października.

Wydarzenia kulturalne. W strefie czerwonej obowiązuje całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. W kinach natomiast może przebywać 25 proc. publiczności. Jak to wygląda w pozostałej części kraju? W przestrzeni zamkniętej tego typu wydarzenie może odbyć się z udziałem 25 proc. publiczności – taka sama zasada obowiązuje w kinach. W wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w plenerze może uczestniczyć maksymalnie 100 osób – jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 m2

Zgromadzenia. Nadal będzie obowiązywało ograniczenie dotyczące liczby uczestników zgromadzeń. Może to być maksymalnie 150 osób. Uczestnicy muszą zakrywać usta i nos, a także zachować minimum 1,5 m odległości od innych osób. Dodatkowo, pomiędzy zgromadzeniami musi zostać zachowana odległość – minimum 100 m.

 

 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content