ODNOWIONO CMENTARZ POLAKÓW W BORZE

Dzięki dotacji pozyskanej od wojewody podkarpackiego wykonano pierwsze prace przy odnowie mogiły Polaków zamordowanych przez hitlerowców w rezerwacie „Bór”. W przyszłym roku gmina będzie starała się o pozyskanie dofinansowania na dalszy remont obiektu.


Dotację w wysokości 40 tys. zł przyznano na podstawie podpisanego przez burmistrza Pawła Baja porozumienia w sprawie powierzenia zadań, przyznania dotacji i ustalenia wzajemnych obowiązków w zakresie utrzymania, remontów oraz sprawowania opieki nad cmentarzami i mogiłami wojennymi. W rezerwacie „Bór” znajduje się kilka miejsc pamięci narodowej, mających upamiętnić ofiary hitlerowskiego reżimu. To tam w latach 1940-1944 Niemcy rozstrzelali ok. 300 Polaków i 5000 Żydów. Mogiłę Polską tworzą trzy duże groby, betonowy krzyż oraz tablica pamiątkowa. Ważnym jest, by utrzymywać te miejsca w odpowiednim stanie. Zgodnie z zaleceniem wojewody, zmieniono tablicę informacyjną o Mogile Polskiej na Cmentarz Polaków. Wymieniony został kamień nagrobny wraz z krzyżem oraz wyremontowanych 10 słupków ogrodzeniowych. Zmieniona została również tablica inskrypcyjna, powstała w 1979 r. w 35. rocznicę PRL-u. Zadanie wykonał Zakład Kamieniarski „U Gniewka” z Domatkowa.

Dzięki pozytywnym decyzjom Nadleśnictwa Głogów na wejście w teren oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie remont udało się zrealizować zgodnie z zaplanowanym terminem.

 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.