ODSŁONIĘCIE GŁOGOWSKIEJ SCENY HISTORYCZNEJ

Mieszkańcy Głogowa Małopolskiego doczekali się cyklu obrazów, które przedstawiają najważniejsze chwile z jego przeszłości. Pomysłodawcą powstania obrazów jest burmistrz Paweł Baj, który w ten sposób pragnie propagować historię regionalną.


W XIX w. mistrz Jan Matejko w realiach zaborów walczył o polską pamięć historyczną. Powstało wówczas wiele obrazów, które dzisiaj wykorzystywane są jako ilustracje w podręcznikach historii. Dlaczego więc nasza gmina nie mogłaby iść w ślady wielkiego malarza i edukować o historii nam najbliższej, bo dotyczącej naszego regionu. W ten sposób narodził się pomysł namalowania cyklu obrazów, które prezentować będą naszą historię

Uczymy się nie tylko z książek – mówi burmistrz Paweł Baj – ale również z ikonografii, bo ta bezpośrednio oddziałuje na naszą wyobraźnię.

Dlatego, w przeciągu kilku ostatnich miesięcy, nasz regionalny malarz Tycjan Reguła namalował cztery obrazy, które ukazują ważne chwile w dziejach Głogowa Małopolskiego.

15 października 2018 r. w holu ratusza miało miejsce odsłonięcie trzech obrazów, w czasie którego obecna była młodzież z głogowskich gimnazjów. Burmistrz Paweł Baj poinformował o celach przedsięwzięcia, a dyrektor Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej dr Robert Borkowski, który od samego początku był konsultantem malarza, wyjaśnił, co obrazy przedstawiają

Na pierwszym widzimy początki miasta, założyciela Krzysztofa Głowę, pierwszego proboszcza i rajców. W miejscu wycinanej puszczy powstaje drewniana zabudowa – mówił dr Robert Borkowski.

Kolejne obrazy przedstawiają: jednego z XVIII-wiecznych właścicieli miasta, Jana Kazimierza Lubomirskiego, stojącego w ogrodzie przed swoją głogowską rezydencją, oraz ufundowanie kolumny z figurą Matki Bożej na głogowskim rynku. Te trzy obrazy zawieszone są w holu ratusza, natomiast czwarty obejrzeć można w biurze podawczym. Przedstawia on widok Głogowa Małopolskiego w latach 30. XVIII w. Planowane są kolejne obrazy, które również zostaną zawieszone w głogowskim ratuszu.

 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.