ORZEŹWIAJĄCE NAPOJE NA UPALNE DNI

Podczas upałów bardzo ważne jest odpowiednie nawadnianie naszego organizmu.  Uchroni nas ono przed odwodnieniem i udarem cieplnym. Stałe dostarczanie płynów przyniesie też rozgrzanemu organizmowi orzeźwienie, oczyści z toksyn, nie zaburzy pracy nerek. Jednak co pić w upalny dzień? Najlepszym wyborem jest oczywiście woda, wypijana w ilości 2-3 litrów, małymi łykami, przez cały dzień. Jeżeli jednak nie lubimy wody, na ratunek przychodzą orzeźwiające napoje, które możemy przyrządzić sami w zaledwie kilka minut.


Każdego dnia tracimy duże ilości wody, która ma duży wpływ na nasze samopoczucie i prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Dlatego tak ważne jest stałe nawadnianie, o które jeszcze bardziej powinniśmy zadbać w upalne dni. Wraz ze wzrostem temperatury powietrza na zewnątrz, nasz organizm zaczyna się pocić, tracąc przy tym jeszcze większe ilości wody. Aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu nie możemy bagatelizować jego pierwszych objawów, do których należy m.in. uczucie pragnienia i suchość w gardle. O odwodnieniu może świadczyć też mniejsza ilość wydzielanego potu, który w upalny dzień jest nam bardzo potrzebny, bo wraz z nim z naszej skóry odparowuje ciepło, dzięki czemu organizm się chłodzi.

Duże znaczenie ma oczywiście to, co pijemy. Nie wszystko to, co wydaje nam się być orzeźwiającym napojem, nim jest i nie każdy płyn przyczynia się do nawodnienia organizmu. Podczas ciepłych dni naszym nieodłącznym towarzyszem powinna być butelka z wodą mineralną. Pijemy ją małymi łykami, dbając o to, aby sięgać po nią nie tylko wtedy, gdy zaschnie nam w gardle. Warto pamiętać jednak, że pragnienia w upalny dzień nie ugaszą kolorowe i słodzone napoje, gotowe wody smakowe z cukrem, które kupić można w sklepie i napoje alkoholowe. Cukier, który znajduje się w napojach blokuje wchłanianie płynów. Pijąc je, zaspokajamy, więc pragnienie tylko pozornie i wcale się nie nawadniamy. Natomiast alkohol może powodować skoki ciśnienia, które w upalny dzień są niebezpieczne.

Ważna jest też temperatura wypijanych podczas upałów napojów. To nieprawda, że najlepiej chłodzą i orzeźwiają napoje wyjęte prosto z zamrażarki. Lepiej pić te, które są tylko trochę schłodzone, ponieważ wypicie bardzo zimnego napoju znacznie wychładza organizm i wymaga od niego dużej energii, aby wyrównać temperaturę do prawidłowego poziomu. By tego dokonać, nasz organizm zaczyna pracować na bardzo wysokich obrotach, co sprawia, że robi nam się cieplej, niż było. Wypijając lekko schłodzone napoje nie zmuszamy organizmu do tak dużego wysiłku i jest to dla nas zdecydowanie lepsze i zdrowsze rozwiązanie.

Domowe, orzeźwiające napoje, których przygotowanie zajmuje dosłownie kilka minut to bardzo przyjemna alternatywa dla wody i dużo zdrowsza alternatywa dla kupowanych w sklepie napojów z cukrem, barwnikami i całą gamą innych, chemicznych dodatków. 5 pomysłów na orzeźwiające napoje:

– Domowa ice tea, czyli mrożona zielona herbata z miętą i cytryną:

– Woda z cytryną i miętą;

– Koktajl owocowy z letnich owoców;

– Lemoniada i woda ogórków;

-Lemoniada arbuzowa;

Pamiętajmy o codziennym nawadnianiu – pijmy na zdrowie!

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.