OTWARCIE DROGI LOTNISKOWEJ

Odbyło się uroczyste otwarcie ważnej inwestycji drogowej, mającej szczególne znaczenie dla Rzeszowa i Podkarpacia. Oddana została znacząca droga lotniskowa, która przede wszystkim znacząco poprawia komunikację i dojazd do Portu Lotniczego Rzeszów Jasionka, centrum wystawienniczego oraz do dynamicznie rozwijającej się strefy ekonomicznej.


Na uroczystym otwarciu inwestycji obecni byli przedstawiciele najważniejszych instytucji: samorząd województwa reprezentował marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek Bogdan Romaniuk oraz przewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś. Ważnymi gośćmi byli również Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński oraz podsekretarz stanu w MIiR Adam Hamryszczak. Obecni byli także parlamentarzyści Krystyna Wróblewska, Wojciech Buczak i Mieczysław Miazga, radna sejmiku województwa Teresa Kubas-Hul, a także samorządowcy, prezesi portu lotniczego i przedstawiciele mediów.

Uczestniczymy dzisiaj w oddaniu naprawdę wspanialej inwestycji, związanej z infrastrukturą lotniskową, przemysłową, wystawienniczą, czyli można powiedzieć, że w tym miejscu zbiegają się wszystkie nici, wszystkie sprawy ważne dla Podkarpacia – mówił marszałek Władysław Ortyl.

W ramach przebudowy i rozbudowy drogi powstały m.in. nowe skrzyżowania, ronda, zatoki autobusowe, drogi serwisowe, oświetlenie, ścieżki rowerowe, a także most nad potokiem Świerkowiec. Rozbudowana została droga wojewódzka oraz powstał zupełnie nowy odcinek o długości 1,7 od węzła S-19 do byłej drogi krajowej nr 19. Ponadto wybudowane zostały drogi serwisowe i dojazdowe, umożliwiające komunikację terenom sąsiadującym z inwestycją. Prace wykonywane były przy nieprzerwanym ruchu samochodowym.

Ta droga ma znaczenie nie tylko dla rozwoju lotniska, ale tez strefy przemysłowej, która daje wiele miejsc pracy ludziom, jest budowany nowy hotel, niebawem powstanie centrum edukacji Łukasiewicz – to sprawia, że to miejsce przyciąga – mówił poseł Wojciech Buczak.

Inwestycja została zrealizowana w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia, który ma wielkie znaczenie dla rozwoju Podkarpacia. Droga łączy drogę ekspresową S-19, drogę krajową nr 9 i autostradą A4 i przede wszystkim pozwala na łatwy dojazd na lotnisko oraz do strefy ekonomicznej i centrum wystawienniczego. Praktycznie na całej swojej długości jest dwujezdniowa, jezdnie są od siebie oddzielone pasem zieleni i mają po dwa pasy ruchu. Prawie 8-kilometrowy odcinek powstawał w kilku etapach. I i III etap budowała firma SKANSKA zaś wykonawcą II było Miejskie Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów. Całość inwestycji kosztowała ponad 75 mln złotych, z czego prawie 62 mln zł jest dofinansowane z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

 

Źródło i więcej szczegółów: https://www.podkarpackie.pl/

 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.