PIĄTE „ŁOJDIRIDI” W STYKOWIE

Otwarte spotkania z muzyką i tańcem Rzeszowszczyzny, pod hasłem Łojdiridi odbywają się już po raz piąty. Za każdym razem w innym miejscu. Organizator cyklu, Stowarzyszenie “Gdzieś Tu” zachęca do wspólnego praktykowania tradycji muzycznych i tanecznych Podkarpacia.


W Stykowie, już 18 maja, znajdziemy przestrzeń do wspólnej gry, tańca a przede wszystkim, spotkania i uwrażliwienia się na niematerialne dziedzictwo kulturowe poprzez rozrywkę. W części warsztatowej można poznać pieśni maryjne wraz z tradycyjnym nabożeństwem majowym oraz podstawy kroków tanecznych, które w większym stopniu opanować będzie można na potańcówce. Cechą charakterystyczną dotychczasowych edycji Łojdiridi jest zmieniający się skład – scena jest otwarta dla wszystkich muzyków ludowych w każdym wieku, którym nieobcy jest repertuar naszego regionu. Tradycyjnymi instrumentami Rzeszowszczyzny są skrzypce, klarnety, basy i cymbały, z biegiem lat zastępowane przez akordeony, trąbki i saksofony.

Piąta edycja Łojdiridi organizowana jest przy współudziale Rady Sołeckiej i KGW w Stykowie (które zapewniają również bufet) i przy pomocy Gminy Głogów Małopolski oraz Miejsko Gminnego Domu Kultury im. Franciszka Kotuli. Otoczenie Domu Ludowego w Stykowie daje możliwość uczestnictwa całych rodzin, do czego organizatorzy szczególnie zachęcają. Albowiem czym skorupka za młodu nasiąknie…

Stowarzyszenie Gdzieś Tu

 

 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.