PIERWSZE NAKLEJKI NA SAMOCHODY ELEKTRYCZNE

Właściciele samochodów elektrycznych z terenu gminy Głogów Młp. otrzymali naklejki nadające specjalne uprawnienia przy poruszaniu się tym typem pojazdu. Wręczenia dokonał burmistrz Paweł Baj zgodnie z ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych.


Ustawa nakłada na Gminę obowiązek wydania na pojazdy elektryczne odpowiednich naklejek z symbolem EE, które uprawniają do poruszania się po wyznaczonych pasach ruchu. Naklejka nadawana jest na wniosek właściciela samochodu napędzanego prądem elektrycznym lub wodorem. Dzięki tym oznaczeniom pojazdy mogą poruszać się po pasach dla autobusów, w strefach czystego transportu określanych przez miejscowe władze gminy lub miasta, a ponadto mogą być parkowane bezpłatnie w strefach płatnego parkowania w polskich miastach. Korzyści wynikające z posiadania pojazdu ekologicznego oznaczonego taką nalepką przyczynią się do ich popularyzacji, co z kolei pozytywnie wpłynie na jakość powietrza.

Na terenie naszej gminy samochodami elektrycznymi poruszają się także pracownicy spółki budowlanej KARPAT-BUD sp. z o.o., mającej siedzibę w strefie przemysłowej w Rogoźnicy. Kierowcy otrzymali już z rąk burmistrza dwie pierwsze niebieskie naklejki umożliwiające korzystanie z wszelkich udogodnień. Firma, uznana na terenie całego Podkarpacia, świadczy usługi budowlane w systemie „projektuj i buduj” oraz prowadzi roboty w zakresie generalnego wykonawstwa budynków. Wybudowała wiele znaczących budowli dla całego województwa, m.in. Centrum Wystawienniczo – Kongresowe w Jasionce czy Ogrody Bernardyńskie w Rzeszowie, a w naszej gminie kończy budowę Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Spółka inwestuje również w nowe rozwiązania technologiczne, prowadzi m.in. Inkubator Technologiczny Branży Budowlanej wraz z laboratorium materiałów budowlanych. Jako że firma dysponuje pokaźną flotą służbowych samochodów elektrycznych i hybrydowych typu plug-in, inwestowała w 8 stacji ładowania takich pojazdów.

W skład floty spółki KARPAT-BUD wchodzą m.in. dwa samochody Nissan LEAF. Model ten jest w pełni elektrycznym samochodem kompaktowym, pierwszym tego typu, który zdobył tytuł Światowego oraz Europejskiego Samochodu Roku. Koszt jednego naładowania pojazdu to około 11,50 zł, a zasięg jazdy wynosi 160 km.

Po przejechaniu średnio 160 km firma może oszacować koszty przejechania 1 km na ok. 6-7 gr. I to są dane faktyczne, sprawdzone w czasie 2 ostatnich miesięcy użytkowania samochodów – dodaje kierownik Rafał Styka, odpowiedzialny za flotę firmową. – Ponadto w naszych Nissanach nie wymienia się oleju ani nie sprawdza na okresowych przeglądach stanu silnika spalinowego, gdyż go w tych samochodach nie ma. Włączając w to korzyści wynikające z ustawy o elektromobilności, możemy znacznie zmniejszyć koszty związane z transportem.

Ekologiczna flota Karpat-Bud bogata jest nie tylko w małe kompaktowe auta, ale także w duże i luksusowe SUV-y, takie jak  Lexus RX  oraz Mitsubishi Outlander PHEV. Oba posiadają napęd na cztery koła, łączną moc układu napędowego 313KM, a ten drugi jest dodatkowo wyposażony w gniazdo do ładowania. Outlander PHEV jest samochodem hybrydowym, ale jego głównym i podstawowym źródłem napędu jest silnik elektryczny, a nie spalinowy, co wyróżnia go na tle innych. Kolejnym pojazdem we flocie jest Ford C-Max Energi, który jest pierwszym modelem Forda wyposażonym w hybrydową technikę Plug-in. Auto zostało stworzone, by oszczędzać jak najwięcej paliwa i zmniejszyć emisję spalin, przy jednoczesnym zachowaniu komfortu jazdy i użyteczności pojazdu.

 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.