PODMIEJSKA KOLEJ AGLOMERACYJNA TAKŻE DLA PODKARPACIA

Mieszkańcy Województwa Podkarpackiego wreszcie będą mogli korzystać z Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej, której funkcjonowanie sprawdza się w innych częściach Polski – jest nowoczesna, bezpieczna, punktualna oraz dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Kolej połączy gminy zlokalizowane w obrębie linii kolejowych biegnących od Dębicy do Przeworska i od Kolbuszowej po Strzyżów, włączając w to Gminę Głogów Małopolski.


19 lipca została podpisana umowa na unijne dofinansowanie projektu pod nazwą „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej – PKA: Budowa i modernizacja linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej”. Całkowita wartość inwestycji wynosi ponad 301 milionów złotych, w tym ponad 208 milionów złotych pochodzić będzie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Realizacja projektu przeprowadzana będzie wspólnie przez samorząd Województwa Podkarpackiego i 16 gmin, w tym przez Głogów Młp. Inwestycja obejmuje podjęcie szeregu działań mających na celu rozwój transportu kolejowego w aglomeracji rzeszowskiej. Najważniejszym jest budowa połączenia kolejowego do Portu Lotniczego Rzeszów – Jasionka o długości 4,96 km oraz budowa nowych przystanków osobowych/peronów wraz z infrastrukturą towarzyszącą, węzłów przesiadkowych, mijanek, wiaduktu kolejowego oraz parkingów typu „park&ride”.

W ramach programu na terenie naszej gminy powstanie nowy przystanek osobowy na osiedlu Niwa wraz z parkingiem na 50 miejsc. Przy istniejących przystankach zostaną wybudowane parkingi, w tym w Budach Głogowskich na 20 miejsc, w Rogoźnicy na 50 miejsc i w Miłocinie na 20 miejsc. Powstaną nowe chodniki oraz zamontowane będą stojaki na rowery. Gmina przeznaczy na ten cel ponad 1,4 mln złotych, z czego dotacja unijna wyniesie 1 milion.

Dzięki powstaniu PKA mieszkańcy aglomeracji rzeszowskiej zyskają zwiększony dostęp do połączeń kolejowych, a pasażerowie korzystający z pociągów będą mogli podróżować w lepszych warunkach. Funkcjonowanie szybkiego i wygodnego połączenia komunikacyjnego na terenie aglomeracji będzie miało korzystny wpływ na stan środowiska naturalnego w regionie.

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.