PODZIĘKUJMY NASZYM MAMOM

Dzień Matki obchodzimy w Polsce 26 maja. Mamy są wtedy obdarowywane kwiatami i drobnymi upominkami, które są symbolicznym podziękowaniem za ich miłość i pracę włożoną w nasze wychowanie. Jakie są początki tego święta? Sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian.


W naszym kraju, Dzień Matki świętowano po raz pierwszy w 1923 roku w Krakowie. Od tamtego czasu, co roku w ten szczególny dzień, nasze mamy są obdarowywane laurkami, kwiatami i upominkami od swoich dzieci oraz bliskich.

Pochodzenie Dnia Matki.

Święto to, swoje korzenie ma w starożytnej Grecji i Rzymie. Czczono wtedy Matki-Boginie, opiekujące się światem, zapewniające urodzaj i płodność. W Anglii, święto matek nazywano „niedzielą u matki”, było to jednak raczej święto religijne. Matkom składano wizytę w kościele. Był to też dzień wolny od pracy. W znanej nam dziś formie, święto wróciło do Anglii po  II wojnie światowej. W Stanach Zjednoczonych Dzień Matki obchodzony jest w drugą niedzielę maja.

O świętowanie dnia matek walczyły Ann Marie Reeves Jarvis i znana amerykańska abolicjonistka – Julia Ward Howe. Ostatecznie, święto ustanowiono dzięki córce Ann Jarvis, która podjęła walkę rozpoczętą przez swoją matkę.

Najpopularniejszym terminem obchodzenia Dnia Matki jest druga niedziela maja. Świętują wówczas: Australia, Austria, Belgia, Brazylia, Kanada, Chile, Chiny, Kolumbia, Kuba, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Ekwador, Finlandia, Niemcy, Grecja, Hongkong, Indie, Japonia, Łotwa, Malta, Malezja, Holandia, Nowa Zelandia, Peru, Portoryko, Filipiny, Singapur, Słowacja, Republika Południowej Afryki, Szwajcaria, Republika Chińska, Turcja, Ukraina, Stany Zjednoczone, Włochy oraz Wenezuela. W Indonezji święto mam obchodzone jest 22 grudnia. W licznych krajach, Dzień Matki obchodzony jest razem z Międzynarodowym Dniem Kobiet – 8 marca.

Z okazji zbliżającego się Dnia Matki, wszystkim Mamom dziękujemy za każdy wspólnie spędzony dzień, pokazywanie świata, naukę i gotowość do pomocy. Życzymy Wam, Drogie Mamy, by nigdy nie zabrakło Wam siły i cierpliwości, a Wasze dzieci były dla Was pociechą i dumą.

 

” Czas niedokończony „

Nie opowiadajcie, razem i osobno,
że nie ma ludzi niezastąpionych
bo przecież moja matka
łagodna i nieubłagana
cała w czasie teraźniejszym niedokończonym
wychyla się z nieba
żeby mi przyszyć oberwany guzik
kto to lepiej potrafi?
w czyich palcach drży igła, jak drucik ciepła
gdy tyle dzisiaj uczuć, a mało miłości (…)

 Jan Twardowski

 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.