POJAWIŁ SIĘ 5. TOM „KRONIK GŁOGOWSKICH”

12 maja Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna w Głogowie Małopolskim gościła na spotkaniu autorskim pp. Romana Grodeckiego i Walentego Kotulę, autorów tekstów zamieszczonych w najnowszym 5. tomie „Kronik Głogowskich” wydawanych przez bibliotekę.


Publikacja dotycząca naszej Gminy jest wyjątkowa ze względu na osobisty charakter tekstów w niej zamieszczonych. To wspomnienia dzieciństwa – chwil pełnych radości i tej wyjątkowej pasji życia. W połączeniu z fotografiami teksty stanowią niejako kronikę niedawnej przeszłości – są sentymentalnym powrotem do chwil, które na zawsze przechowuje pamięć.

Na spotkanie z autorami tekstów przyszło liczne grono mieszkańców naszej gminy, którzy mogli wysłuchać gości opowiadających o swoich inspiracjach twórczych oraz obejrzeć unikalne zdjęcia pochodzące z rodzinnych archiwów. Obaj autorzy wspominali czasy swojego dzieciństwa i przypominali o zwyczajach i życiu w Głogowie, jakże odmiennym od tego dzisiejszego.

Jako dziecko często przysłuchiwałem się rozmowom mojego wujka Jana Małodobrego z Franciszkiem Kotulą. Kiedy wiele lat później powstała książka „Miasteczko”, podczas jej czytania miałem wrażenie, że już to wszystko znam, jej treść oddawała to o czym opowiadał mój dziadek – mówił Roman Grodecki.

Moje dzieciństwo – mówił z kolei Walenty Kotula – to ulica Rzeszowska. Ogród naszego domu wychodził na okopisko (dawny kirkut). Było to miejsce gry w kiczki, klepanego, mitki, zośkę. Tam też zdobywałem umiejętności włażenia na drzewa, chodzenia do ogrodów na jabłka, gruszki i inne przysmaki. Nad sadzawką «koło Jarońki» próbowaliśmy łowić ryby, puszczać łódki, pływać na krze.

Dzięki zebraniu tekstów obu autorów i umieszczeniu ich w kolejnym tomie „Kronik Głogowskich”, materiał ten został udostępniony nie tylko dla współczesnego pokolenia głogowian, ale również dla przyszłych. Wszystkich chętnych, którzy chcą nabyć tom zapraszamy do Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Głogowie Młp.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content