POŚWIĘCENIE ZAKŁADU AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ

W ubiegły czwartek – 19 września, miało miejsce uroczyste poświęcenie Zakładu  Aktywności Zawodowej „Centrum Natura” Caritas Diecezji Rzeszowskiej w Budach Głogowskich. Centrum funkcjonuje od 1 czerwca bieżącego roku. Prowadzi działalność hotelarską.


Obiekt umiejscowiony w terenach leśnych w Budach  Głogowskich. Jego powierzchnia to 1600m2 i 4,5ha terenów zielonych. Przystosowany jest również do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. Centrum zatrudnia 30 osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności pochodzących z następujących gmin: Głogów Młp., Kolbuszowa, Rzeszów, Łańcut, Majdan Królewski, Cmolas i Niwiska oraz  9 osób kadry obsługowej. Hotel dysponuje 22 pokojami dla 55 osób z pełnym węzłem sanitarnym oraz telewizorami LCD. Do dyspozycji gości jest również mała sala szkoleniowa oraz sala multimedialna  mieszcząca 200 osób. W ośrodku mieści się także sala rekreacji dla dzieci oraz siłownia wyposażona w profesjonalny sprzęt. Centrum posiada pełne zaplecze gastronomiczne z kuchnią, jadalnią oraz serwisem kawowym, a także boisko do piłki nożnej, siatkowej
i mini strzelnicę.

Od początku działań zmierzających do powstania ZAZ Centrum Natura bardzo aktywnie włączał się w inicjatywę Burmistrz Głogowa – Paweł Baj oraz przedstawiciele samorządu województwa podkarpackiego i dyr. PFRON.

Uroczystego otwarcia nowej działalności obiektu dokonał ks. Biskup Jan Wątroba. Swoją obecnością zaszczycili nas  zacni goście. Podczas uroczystości słowo wstępne wygłosił dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej ks. Stanisław Słowik, który wspólnie z kierownikiem Centrum Danielem Jakubowskim przywitał zaproszonych gości. Uroczystość dopełniły pieśni chóru ze szkoły podstawowej w Budach Głogowskich. Wicedyrektor Caritas ks. dr Piotr Potyrała zaprezentował wcześniejszą działalność ośrodka, który funkcjonował jako Centrum Promocji Obszarów Natura 2000. Tuż po nim, głos zabrał obecny kierownik i pomysłodawca tego przedsięwzięcia  – Daniel Jakubowski, by przedstawić prezentację opowiadającą o tym, czym ośrodek zajmuje się aktualnie.  Następnie z możliwości przemowy skorzystali zaproszeni goście – poseł Halina Szydełko, poseł Krystyna Wróblewska, burmistrz Paweł Baj, dyr. PFRON Maciej Szymański, dyr. ROPS Jerzy Jęczmienionka, dyr. WUP Tomasz Czop, dyr. Wydziału Ochrony Środowiska Jan Jodłowski, prezes PZOZAZ i WTZ Mariusz Mituś i dyrektor SOSW z Mrowli.

Po części oficjalnej, zaproszeni goście zwiedzili nowy kompleks hotelowy „Centrum Natura” oraz zostali ugoszczeni obiadem przygotowanym przez pracowników działu gastronomicznego Centrum.

Od rozpoczęcia działalności ZAZ Centrum Natura Caritas w przeciągu 3,5 miesiąca w obiekcie gościło ponad 2600 osób, w tym 34 grupy z noclegami. Odbyła się tam także 5-cio dniowa półkolonia oraz półmaraton Biegam i Wspieram. Hotel cieszy się ogromnym zainteresowaniem klientów,  przyjeżdżają goście z całego województwa, wielu miejsc w Polsce, a nawet goście z zagranicy. Zainteresowanie usługami ośrodka najlepiej obrazuje fakt, że do końca bieżącego roku w ośrodku brak już wolnych weekendów. Organizowane są tam spotkania integracyjne, przyjęcia z okazji Chrztu i Komunii Świętej.

Ta wspaniała inicjatywa nie tylko promuje naszą gminę, ale przede wszystkim angażuje zawodowo
 30 osób z niepełnosprawnością, którzy w codziennej pracy pod okiem doświadczonych instruktorów nauki zawodu obsługują działalność hotelarską, gastronomiczną i utrzymanie terenów zielonych otrzymując za tę pracę wynagrodzenie. Ponadto, Centrum posiada 9-cio osobowy samochód, którym dowozi pracowników niemogących samodzielnie dotrzeć do pracy. Pracownicy zatrudnieni są
w systemie dwuzmianowym oraz w weekendy. To już 13 Zakład Aktywności Zawodowej w woj. Podkarpackim, który bardzo mocno wyróżnia się na mapie Polski w zakresie wzrostu aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnością.

 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.