PREMIERA FILMU O FRANCISZKU KOTULI

To pierwszy raz, jak w naszym mieście Głogów Małopolski wyświetlony został film o jednym z najsłynniejszych głogowian – Franciszku Kotuli. To również dopiero drugi raz, jak „Swój nieznany” obejrzała szersza publiczność. Z tej okazji wśród mieszkańców pojawili się przedstawiciele samorządu, reżyser, a także sam syn bohatera dokumentu. Seans puszczony został zaraz po uroczystym otwarciu odnowionej sali widowiskowej w głogowskim MGDK.


W minioną niedzielę 2 września pierwsi widzowie mogli zasiąść na nowych siedzeniach w świeżo odnowionej Sali widowiskowej Miejsko Gminnego Domu Kultury, która jest jednocześnie najstarszą częścią budynku. Przed seansem filmu odbyło się uroczyste przecięcie wstęgi – dokonali tego burmistrz Głogowa Młp. Paweł Baj, zastępca burmistrza Jerzy Komaniecki, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Zenon Sasiela oraz gość specjalny – syn Franciszka Kotuli Bogusław Kotula. Następnie w klimat filmu wprowadził zebranych dyrektor Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej dr Robert Borkowski, po czym zgasły światła, zapadła cisza i rozpoczął się seans. Dokument pozwolił przybliżyć widzom niebanalną postać wybitnego etnografa, wyjawiając wiele nieznanych faktów i ciekawostek z jego życia.

Po filmie odbyło się spotkanie z specjalnie zaproszonymi na głogowską premierę gośćmi – reżyserem dokumentu Rolandem Dubielem oraz Bogusławem Kotulą, które poprowadził dyrektor MGBP. W tym czasie widzowie poznali osobiste wspomnienia o ojcu syna Franciszka Kotuli, a także więcej szczegółów o kulisach filmu i pracy nad produkcją. Reżyser podkreślił, że całość udałą się dzięki chętnej współpracy przede wszystkim mieszkańców Głogowa. To oni zaangażowali się w projekt, dlatego wielu możemy zobaczyć na kadrach filmu, wcielających się w jego bohaterów. Zagrały także dzieci z głogowskiej szkoły podstawowej, a muzyka stworzona została przez Szkołę Muzyczną I Stopnia w Głogowie Młp. Także wiele scen kręconych było w dobrze znanych nam miejscach, jak na ulicach miasteczka, w głogowskim ratuszu, czy też w szkole. Film zostanie udostępniony dla szerszej publiczności.

 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.