PROMOCJA „OD PRZEWROTNEJ DO PRZEWROTNEGO”

18 listopada mieszkańcy Przewrotnego, ale również Huciska i Pogwizdowa Starego spotkali się w Domu Ludowym w Przewrotnem na promocji książki Doroty Walczewskiej „Od Przewrotnej do Przewrotnego. Zarys dziejów”. Przyciągnęła on a ponad 200 osób. Świadczy to tylko o tym, jak ważna jest to pozycja dla mieszkańców Przewrotnego.


Promocję poprowadził dyrektor MGBP Robert Borkowski.

„Pani Walczewska – mówił dyrektor – jako autorka wykonała świetnie swoje zadanie. Książka całościowo ujmuje takie zagadnienia jak historia wsi ze szczegółowym uwzględnieniem okresu II wojny światowej, historia parafii, rozwój oświaty i kultury oraz dzieje Ochotniczej Straży Pożarnej”.

„Mam świadomość – powiedziała z kolei skromnie autorka – że wiele rzeczy wymaga jeszcze uzupełnień, ale starałam się wykorzystać jak najwięcej źródeł, a przede wszystkim relacji mieszkańców, świadków historii”.

Pracując nad książką, autorka zbadała dokumenty w archiwach zarówno państwowych, jak i zagranicznych, przede wszystkim we Lwowie. Ważną częścią pozycji są relacje świadków historii, co podkreśliła, dziękując im wszystkim za godziny przeprowadzonych wywiadów. Dzięki temu pamięć o tamtych czasach przetrwa wśród pokoleń.

Książka o historii Przewrotnego była długo oczekiwana, dlatego na spotkaniu promocyjnym zgromadziło się ponad 200 osób. Dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury podczas spotkania promocyjnego można było otrzymać darmowy egzemplarz.

 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.