PRZERWA NA CZYTANIE

Uczniowie Zespołu Szkół w Budach Głogowskich, biorą udział w ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. „Przerwa na czytanie”. To nie jedyna akcja czytelnicza, w której uczestniczyliśmy w bieżącym roku szkolnym.   


Przez cały rok szkolny, w przedszkolu realizowany jest projekt pod hasłem „Klub czytających rodziców”, gdzie cyklicznie organizowane są zajęcia relaksacyjne, podczas których wychowawca czyta przyniesioną przez dziecko z domu ulubioną książkę. Po wysłuchanej baśni, bajce czy opowiadaniu, dzieci zachęcane są do wyrażania swoich emocji, uczuć oraz spostrzeżeń, za pomocą prac plastycznych.

Grupa przedszkolna, przystąpiła również do Międzynarodowego Projektu Rozwoju Czytelnictwa i Współpracy Między Przedszkolami „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”. Co piątek, w ramach projektu, jedno z dzieci zabiera na weekend do domu misia o imieniu Pyś i rysuje ilustrację do przeczytanej przez rodzica książki. Każdy przedszkolak ma okazję pochwalić się swoim rysunkiem na forum grupy, opowiedzieć jaką bajkę, wiersz czy też komiks poznał, a z zebranych rysunków powstał dzienniczek projektu z dziecięcymi ilustracjami i tytułami czytanych utworów.

Następnym działaniem było zorganizowanie ,,Kącika wymiany książek”. Wypożyczanie, polega na zamianie własnej książeczki dziecka na inną znajdującą się w przedszkolnej bibliotece. Głównym celem tego przedsięwzięcia, jest większe zainteresowanie dzieci książką i czytaniem, dzielenie się z innymi swoimi książeczkami – być może zapomnianymi, co wiąże się z niesieniem radości oraz rozwijaniem w dzieciach poczucia odpowiedzialności. „Kącik wymiany książek” nie tylko stał się małą biblioteczką dla przedszkolaków, ale również był zachętą dla rodziców do skorzystania z proponowanych propozycji czytelniczych dla dzieci. Kolejnym pomysłem, jest innowacja pedagogiczna, realizowana w klasie „0” pt. „Wychowanie przez czytanie”. Jej głównym celem, jest rozbudzanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci, a pośrednio także rozwój mowy, pamięci, wyobraźni i koncentracji uwagi.  

Z przyjemnością, włączyliśmy się również po raz pierwszy do IV ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie, w której nasi uczniowie wzięli udział 8 maja. Łącznie, w akcji bicia rekordu czytania na przerwie uczestniczyło 211 uczniów oraz 28 nauczycieli i pracowników Zespołu Szkół w Budach Głogowskich. 

„Przerwa na czytanie”,  to świetny pomysł na promocję czytelnictwa i pokazanie dzieciom, że czytanie jest ciekawe, jak również zachęcenie do częstego sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu. Nikogo nie trzeba było przekonywać do czytania. Okazało się, że jest wśród nas wielu moli książkowych, którzy tylko czekają, by wziąć do ręki książkę i poczytać.

 

mgr Barbara Węglarz

ZS Budy Głogowskie

                                                                                                                  

 

 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.