PRZYGODA Z KRAJEM WSCHODZĄCEGO SŁOŃCA

Czy uczenie się języka angielskiego można połączyć z poznawaniem świata? Oczywiście, że tak. Wiedzą o tym uczniowie Zespołu Szkół w Wysokiej Głogowskiej, którzy w marcu wzięli udział w „Dniu z kulturą japońską” zrealizowanym w ramach projektu „WG broadens its horizons – In 10 months around the world”. Udział w wielu warsztatach pozwolił uczestnikom projektu lepiej poznać Kraj Kwitnącej Wiśni.


Na zaproszenie koordynatorki projektu – pani Moniki Khan, do szkoły w Wysokiej Głogowskiej przyjechali członkowie Trzeciego Najemnego Oddziału Piechoty Japońskiej, którzy podzielili się z uczniami swoją wiedzą i pasją w trakcie warsztatów kaligrafii japońskiej i malarstwa sumi-e oraz pokazu broni używanej przez samurajów. Gościem specjalnym była Aiko Nishimura, mieszkająca i pracująca obecnie w Rzeszowie Japonka, która zaprosiła uczestników projektu do poznania origami – sztuki składania papieru.

Nie tylko goście dzielili się swoimi zainteresowaniami i umiejętnościami. W przygotowanie całego wydarzenia aktywnie włączyli się uczniowie klasy VIII szkoły podstawowej. Konrad Delikat profesjonalnie przeprowadził warsztaty robienia sushi, a Łucja Grabska i Aleksandra Nowak zdradziły swoim młodszym kolegom wiele ciekawych faktów związanych z Japonią oraz zadbały o przygotowanie tła i rekwizytów do wspólnego robienia pamiątkowych zdjęć. W sprawnej organizacji „Dnia z kulturą Japońską” pomagała również Maja Czyżewska.

Zwieńczeniem wydarzenia, był pokaz parzenia zielonej herbaty w wykonaniu Aiko. Nasz gość miał dla wszystkich uczestników niespodziankę. Każdy otrzymał karteczkę ze swoim imieniem napisanym w języku japońskim oraz oryginalną monetę japońską. Z kolei Aiko wyjechała z Wysokiej Głogowskiej z polskimi słodyczami oraz obrazem wykonanym przez Łucję Grabską. „Dzień z kulturą japońską” był pełen wrażeń, nowych doświadczeń i otworzył wszystkim drzwi do poznania tego wyjątkowego kraju.

Projekt „WG broadens its horizons – In 10 months around the world” jest już drugim projektem realizowanym w Zespole Szkół w Wysokiej Głogowskiej w ramach Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności ENGLISH TEACHING, którego krajowym operatorem jest Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA.

 

Monika Khan, koordynator projektu

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.