RODZAJE DIET I ICH WPŁYW NA ORGANIZM

W dzisiejszych czasach ludzie bardzo interesują się tym, co spożywają na co dzień, ponieważ każdy chciałby mieć ładną sylwetkę i zdrowy organizm. Jest wiele rodzajów diet: te, które są skierowane głównie na utratę zbędnych kilogramów oraz te, które mają się wpasować w plan rzeźbienia ciała. Ważne, aby wybrana dieta była dostosowana do naszego stanu zdrowia i wieku.


Musimy pamiętać, że nasze żywienie należy skonsultować z fachowcem: dietetykiem lub lekarzem, ponieważ źle dobrana dieta może niekorzystnie wpłynąć na nasze zdrowie. Pamiętajmy, że właściwie skonstruowany jadłospis, to nie wszystko. Niezbędny jest także regularny wysiłek fizyczny. Poniżej kilka wybranych rodzajów diet.

Dieta ketogeniczna – polega na spożywaniu produktów o dużej zawartości tłuszczowej, a zarazem nisko węglowodanowych. Podczas jej stosowania zawartość tłuszczów może wynosić nawet 90%, z kolei węglowodanów tylko 5%. Jeśli w naszym organizmie znajduje się za dużo węglowodanów, to zaczynają się odkładać w postaci tkanki tłuszczowej, więc gdy ograniczymy spożywanie węglowodanów do minimum, organizm będzie czerpał energie z tkanki tłuszczowej. Kiedy organizmowi brakuje łatwo dostępnych cukrów, zaczyna spalać tłuszcze i przechodzi w stan ketozy. Podczas tego stanu, organizm wytwarza ketony, których ilość może nam powiedzieć, czy organizm jest w ketozie. Okres adaptacji trwa od 3-5 tygodni.

Dieta ketogeniczna jest skuteczna, jeśli chodzi o szybki spadek masy ciała. Jednak może mieć również skutki uboczne np. sprzyja rozwojowi kamicy nerkowej, dlatego jej wdrażanie i stosowanie musi odbywać się pod kontrolą dietetyka.

Dieta sokowa – ma na celu usunięcie toksyn z organizmu. Polega na zastąpieniu stałych posiłków sokami owocowo – warzywnymi. Płynna konsystencja soków sprzyja szybkiemu trawieniu i wchłanianiu się niezbędnych minerałów i witamin do naszego organizmu. Dieta sokowa to na pewno nie sposób odżywiania się, lecz prowadzona przez jakiś czas pozytywnie wpływa na nasz organizm. Ze względu na destrukcyjność diety stopniowo powinniśmy rezygnować z jedzenia niezdrowej żywności, mięsa, nabiału czy słodkich napojów. Każdy dzień diety powinien rozpoczynać się od szklanki wody z cytryną, natomiast w ciągu dnia organizm powinien być odpowiednio nawadniany wodą oraz herbatkami ziołowymi.

Owoce i warzywa są prawdziwą skarbnicą witamin. Dlatego dieta sokowa na pewno nie przyniesie szkody naszemu organizmowi jeśli będziemy ją stosować krótko, np. podczas weekendów. Dłuższe stosowanie koniecznie trzeba skonsultować z lekarzem lub dietetykiem.

Dieta pod budowanie masy mięśniowej – zakłada ona regulowaną podaż kaloryczną. Jest dobierana osobiście pod każdą osobę w zależności od jej stopnia zaawansowania w treningu siłowym oraz masy ciała. Nadwyżka kaloryczna zazwyczaj początkowo wynosi ok. 300kcal i może być progresywnie zwiększana przy adaptacji metabolizmu do nawet dodatkowych 1000kcal. Dieta ta, zakłada dużą podaż białkową, która korzystnie wpływa na odbudowę włókien mięśniowych po treningu. Wynosi on 1.5 – 2 g białka dziennie na kilogram masy ciała. Tłuszcze staramy się ograniczać, gdyż ich nadmiar będzie odkładany w tkance tłuszczowej, której ze względu na nadwyżkę kaloryczną będzie i tak przybywać. Węglowodany – jako nasze główne paliwo napędowe staramy się wówczas spożywać w dużych ilościach. Szczególnie przed treningami dla dodatkowej siły i energii zaleca się spożycie dawki węglowodanów.

Opisane wyżej diety, to tylko niewielki procent z wszystkich typów żywienia, lecz warto zainteresować się tym tematem, ponieważ o nasze zdrowie i sylwetkę musimy zadbać my sami. Oczywiście sama dieta jest tylko jednym z elementów zdrowego trybu życia. Należy pamiętać, że w obiegu funkcjonuje wiele rodzajów diet i nie wszystkie są odpowiednie dla każdego człowieka. W wyborze diety nie powinniśmy się kierować modami, celebrytami ani blogerami, lecz wiedzą fachowców. Jest to niezbędny warunek, aby pomóc naszemu zdrowiu i urodzie.

 

Anita Sałata – uczennica klasy 2, profil biologiczno – chemiczny

w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Głogowie Małopolskim.

Praca została wykonana pod kierunkiem nauczyciela ZSO w Głogowie Małopolskim – Piotra Kawy.

 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content