SEZON NA BORÓWKĘ AMERYKAŃSKĄ

Lato to czas, kiedy w sklepach możemy znaleźć najwięcej świeżych owoców. Znajdziemy wśród nich między innymi borówki amerykańskie. Owoc ten, ma wiele właściwości leczniczych, działa antynowotworowo oraz zawiera wiele witamin i minerałów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Może także wspomóc pracę naszych oczu oraz zapobiec marskości wątroby.


Borówka amerykańska, zwana także borówką wysoką, jak sama nazwa mówi wywodzi się z Ameryki Północnej. Dzisiaj jej plantacje możemy znaleźć w wielu krajach na świecie m.in. w Japonii, Chile, Nowej Zelandii, ale także w całej Europie. Ciekawostką jest, że największe plantacje borówki amerykańskiej w Europie, znajduje się właśnie w Polsce.

Właściwości. Borówka amerykańska posiada wiele właściwości leczniczych. Jest źródłem witamin oraz mikro- i makroelementów takich jak: potas, fosfor, magnez, wapń, sód, żelazo oraz witamina A. Posiada właściwości przeciwutleniające, które pomagają zapobiegać m. in. chorobom cywilizacyjnym oraz nowotworowym. Znana jest także z właściwości przeciwbiegunkowych. Zawarte w niej kwasy: foliowy oraz elagowy, dodatkowo zwiększają wartości lecznicze borówki. Kwas foliowy wspomaga prawidłowe rozwijanie się płodu oraz zapobiega rakowi szyjki macicy. Natomiast kwas elagowy zapobiega powstawianiu nowotworów płuc, krtani oraz przełyku. Jest także stosowana w leczeniu zaćmy oraz plamki żółtej. Borówka amerykańska ma również wpływ na zmniejszenie się złego cholesterolu (LDL) oraz na zwiększanie dobrego (HDL).

Indeks glikemiczny i kalorie. Borówka amerykańska nie jest kaloryczna, na 100 gram przypada jedynie 57 kalorii. Owoce te, mają średni indeks glikemiczny, wynoszący 55. Będąc na diecie odchudzającej, powinniśmy uważać na ilości borówek, które spożywamy. Borówki amerykańskie, wyglądem podobne są do jagód, jednak różnią się od siebie nie tylko smakiem, ale także właściwościami. Borówka amerykańska, dzięki zawartym w niej związkom, posiada właściwości antynowotworowe, potrafi także korzystnie wpłynąć na jakość naszego widzenia oraz obniżyć zły cholesterol. Warto sięgnąć po borówkę amerykańską nie tylko ze względu na właściwości lecznicze, lecz także na jej smak.

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.