ŚLADAMI WIELKICH POLAKÓW – ADAM MAŁYSZ

„Kto ty jesteś? Polak mały”. Tymi słowami zaczyna się kodeks małego Polaka. W tych prostych słowach kryje się nie tylko duma, ale także poczucie przynależności do Ojczyzny. Patriotyzm nie jest reliktem przeszłości, o czym chcemy przypominać naszym wychowankom w codziennym życiu.


W Niepublicznym Przedszkolu w Rogoźnicy wykorzystujemy każdą nadarzającą się okazję do kształtowania poczucia przynależności do społeczności tak lokalnej jak i narodowej. W salach tworzone są kąciki gdzie dzieci mogą poznać mapę Polski, godło oraz zabytki największych miast. Na zajęciach uczą się hymnu, wybranych tańców narodowych oraz uczestniczą w wycieczkach historyczno-krajoznawczych.

Obecnie, realizowany jest również projekt „Kocham Cię Polsko – Śladami Wielkich Polaków”.  W każdym miesiącu realizowane są zajęcia, podczas których mówimy o wielkich Polakach, ich życiu, twórczości,  osiągnięciach i sukcesach. Zimowa aura oraz ostatnie sukcesy polskich skoczków sprawiły, że w styczniu wspominaliśmy Adama Małysza. Przedszkolaki miały okazję poznać bliżej osobę wielkiego skoczka – jego osiągnięcia, sukcesy, a przy tym skromność naszego rodaka.

Sport jednoczy, my także poczuliśmy wspólnotę jednej wielkiej przedszkolnej rodziny. Podczas zajęć dzieci odszyfrowały ukryte hasło, wysłuchały ciekawostek o Adamie Małyszu, wzięły udział w quizie
o skoczku, wspólnie oglądały skoki naszego rodaka,  dobierały odpowiednie narty by stworzyć słowo, uczestniczyły w zawodach narciarskich, a na koniec stworzyły postać skoczka narciarskiego.

Patriotą można być w każdych warunkach. Na etapie dziecka jest to pełnienie roli dobrego, życzliwego przedszkolaka, a w niedalekiej przyszłości odpowiedzialnego i świadomego własnej tożsamości obywatela. Tak jak kiedyś, trzymając kciuki i wołając „leć Adam leć” życzymy naszym wychowankom, by kiedyś słowo „Polak” i „Ojczyzna” wypowiadali z największą dumą.

mgr Anna Wojnar

 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content