SPOTKANIA AUTORSKIE W SZKOŁACH

Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna w stulecie niepodległości Polski zorganizowała dla uczniów starszych roczników szkół podstawowych oraz dla gimnazjalistów i licealistów ze szkół na terenie gminy prelekcje związane z czynem niepodległościowym głogowian. Posłużyły ku temu spotkania autorskie promujące najnowszy tomik „Kronik Głogowskich”.


Tematem wiodącym był VII tomik „Kronik Głogowskich”, który zawiera opowiadanie „Zawsze wiernym pozostanę”. Tytuł opowiadania nawiązuje do słów roty, jaką kiedyś składali druhowie wstępujący do Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” działającego w Głogowie Małopolskim od 1903 r. Treść opowiadania odnosi się do losów kilku głogowian, którzy walczyli na frontach I wojny światowej.

W ubiegłym tygodniu w spotkaniach wzięli udział uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Głogowie Małopolskim oraz z Zespołów Szkół z Wysokiej Głogowskiej i Stykowa. Na zakończenie każdego spotkania uczniowie odebrali swój tomik „Kronik”. Opowiadanie w sposób znacznie przystępniejszy niż podręcznik pozwala przyswoić wiedzę o okolicznościach odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r., w dodatku obserwując te wydarzenia poprzez śledzenie losów bohaterów, łatwiej w nich duchowo uczestniczyć. Celem edukacyjnym spotkań z uczniami jest nauka dziejów lokalnych umiejscowionych wśród wydarzeń i procesów historycznych trwających na świecie.

W bieżącym tygodniu odbędą się kolejne spotkania: w Szkole Podstawowej w Głogowie Małopolskim i w Rudnej Małej oraz w Zespołach Szkół w Budach Głogowskich,  i Pogwizdowie Nowym.

 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.