SUKCES KAPELI PRZEWROTNIACY

W ubiegłą niedzielę w Kolbuszowej, miała miejsce szósta edycja Festiwalu Żywej Muzyki na Strun Dwanaście i Trzy Smyki z Duszą Władysława Pogody. Wydarzenie to, organizowane jest od 2013 roku i dofinansowane jest  ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu  Promocji Kultury.


Festiwal składa się z seminarium, podczas którego wybitni przedstawiciele świata nauki z renomowanych ośrodków akademickich opowiadają o swoich naukowych przemyśleniach. W tym roku, byli to prof. dr hab. Jan Adamowski, prof. dr  hab. Piotr Dahlig, dr hab. Tomasz Nowak, a seminarium prowadziła mgr Jolanta Dragan.

Tradycyjnie już, sala wypełniona była po brzegi wiernymi słuchaczami. Podczas imprezy, za długoletnią działalność artystyczną uhonorowana została nestorka ludowej sceny – p. Albina Kuraś. Obecny na festiwalu  służbowo redaktor Jerzy Dynia, również otrzymał gratulacje za długoletnią dokumentację w rzeszowskiej telewizji podkarpackiego folkloru. Uhonorowani odebrali gratulacje od Ewy Draus – Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego. Nestorzy zostali nagrodzeni także gromkimi brawami.

W tym roku, na scenie wystąpiła rekordowa liczba wykonawców – dwanaście kapel i osiemnastu instrumentalistów. W skład Jury wchodzili prelegenci, prowadząca seminarium oraz przedstawiciel współorganizatora – mgr Maria Kula z Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie.

Występom kapel towarzyszyła grupa seniorów  z zespołu ,,Ziemia Kolbuszowska”. Na scenie wspólnie muzykowali nestorzy, tacy jak dziewięćdziesięcioczteroletnia skrzypaczka, kilkunastoletnia młodzież, a nawet małe dzieci. Okazuje się, że festiwal, którego celem było docenienie starych mistrzów ewoluował i świetnie kształtuje pokolenie  następców.

Poziom prezentacji muzycznych był bardzo wysoki. Jury  przewodniczył  prof.  Jan Adamowski,  juror wielu prestiżowych festiwali, dlatego też obrady przebiegły bardzo sprawnie i wyniki ustalono błyskawicznie. Tym razem najlepsze okazały się lokalne kapele i soliści. Pierwsze nagrody otrzymały kapele: Jurka Wrony z Kolbuszowej, Przewrotniacy z Przewrotnego, Kapela z Majdanu i Cmolaskie Chłopoki. W występach instrumentalistów pierwsze nagrody otrzymali: klarnecista Jurek Wrona,  skrzypek Kazimierz Marcinek, Albina Kuraś. Do Kazimierza nad Wisłą delegowane zostały dwie kapele:  Przewrotniacy i  Kapela z Majdanu oraz  solista cymbalista Jakub Zastawny.  Do Bukowiny Tatrzańskiej wydelegowano klarnecistę Jurka Wronę i Adama, Czaplę cymbalistę oraz skrzypka Adama Dragana.  

Kameralny kolbuszowski festiwal, ma na celu  zachowanie pamięci o  takich nieprzeciętnych muzykantach i ich muzyce jak Władysław Pogoda z Huciny, który zmarł w ubiegłym roku w czerwcu. Atrakcyjne elementy   scenograficzne  sceny i statuetki dla laureatów wykonał artysta rzeźbiarz Marek Krakowski w oryginalnej formie plastycznej, którą można nazwać ,,drzeworytem satyrycznym”.

WYNIKI KONKURSU

W kategorii solista instrumentalista:

 I Nagroda dla:
–  Albiny Kuraś z Lubziny
– Jerzego Wrony z Kolbuszowej
– Kazimierza Marcinka z Nockowej

 II Nagroda dla: 
– Henryka Marszała z Przewrotnego
– Adama Dragana z Kolbuszowej
– Jakuba Czapli z Dębicy
– Józefa Śliwy z Brzostka
– Jakuba Zastawnego z Brzostka
– Justyny Bieniek z Lubziny

 III Nagroda dla:
– Aleksandry Cieślik z Sieklówki
– Mateusza Wójcika z Lubziny
– Sławomira Wójcika z Lubziny
– Grzegorza Pruchnika z  Przewrotnego
– Tadeusza Malika z Lusławic
– Adama Zielonki z Zalasowej
– Beaty Radzięciak z Rymanowa
– Ludwika Miśty z Trzciany
– Barbary Szalony z Kolbuszowej

W kategorii kapel:

I nagroda dla:

– Kapeli Jurka Wrony z Kolbuszowej
– Kapeli z Majdanu Królewskiego
– Kapeli Cmolaskie Chłopki
– Kapeli Przewrotniacy z Przewrotnego

II nagroda dla:

– Kapeli Zastawnych z Brzostka
– Kapeli Trzcinicoki z Trzcinicy
– Kapeli Dolina Dunajca z Łącka
– Kapeli Nowińskiego z Majdanu
– Kapeli Kurasie z Lubziny

III nagroda dla:

– Kapeli Rymanowianie z Rymanowa
– Kapeli Iskierczanie z Dębicy 
– Kapeli Zalasowianie z Zalasowej

 

Serdecznie gratulujemy.

na podstawie: http://www.mdkkolbuszowa.pl/n,basy-dudnily-niczym-pioruny?fbclid=IwAR2YYedBXvdqeKZSsdXfyvC60ZZiuByTY41AMh0JYiAGl1eBbJ3W3NhHGS8

 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.