ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA W ŚDS

W ubiegłą niedzielę – 21 marca, obchodziliśmy  Światowy Dzień Zespołu Downa. Święto to, ustanowione zostało w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Natomiast od roku 2012, obchodzone jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Ten szczególny dzień, postanowili uhonorować również podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w  Wysokiej Głogowskiej.


Pomysłodawcą obchodzenia tego szczególnego święta był Stylianos E. Antonarakis – genetyk z uniwersytetu w Genewie.

Warto podkreślić, że data ta nie jest przypadkowa, bowiem 21 marca rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. Wiąże się ona również z istotą zaburzenia, jakim jest – trisomia 21 chromosomu.

Święto to, z roku na rok zyskuje na popularności, a dzieje się to m. in. dzięki akcjom, które mają na celu propagowanie wiedzy na temat zespołu Downa. Do takich inicjatyw należy m. in. tzw. „dzień kolorowej skarpetki”, który stał się symbolem solidaryzowania się z chorymi na Zespół Downa.

Nawiązując do symbolu Światowego Dnia Zespołu Downa, uczestnicy naszego domu własnoręcznie wykonali prace plastyczne przedstawiające kolorowe skarpetki – mówi kierownik ŚDS, Katarzyna Tabiś.

 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content