SZKOŁA W POGWIZDOWIE NOWYM SZKOŁĄ IGNACEGO!

Szkoła Podstawowa w Pogwizdowie Nowym znalazła się w gronie 16 nagrodzonych szkół w II edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Być jak Ignacy. Rozpalamy płomień wiedzy” organizowanego przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. To już drugi rok z rzędu została laureatem konkursu w województwie podkarpackim i otrzymała zaszczytny tytuł Naukowej Szkoły Ignacego!


Uroczysta Gala podsumowująca II edycję programu odbyła się 19 czerwca br. przy Muzeum Gazownictwa w Warszawie. W wydarzeniu wzięła udział Anna Zalewska, Minister Edukacji Narodowej, która osobiście wręczyła nagrody wszystkim laureatom. W projekcie brało udział 640 szkół i ponad 10 000 uczniów, którzy pracując w kołach naukowych realizowali cztery bloki tematyczne poświęcone niezwykłym postaciom polskiej nauki: Mikołajowi Kopernikowi, Marii Skłodowskiej-Curie, Kazimierzowi Prószyńskiemu oraz Stefanowi Drzewieckiemu. Poszerzając wiedzę z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych korzystali z nowoczesnych narzędzi edukacyjnych przygotowanych specjalnie na potrzeby programu.

Koło naukowe „Poznawanie przez eksperymentowanie” prowadzone przez nauczycielki: Renatę Chłandę i Dorotę Kotowicz realizowało program dydaktyczno-wychowawczy bazując na scenariuszach zamieszczonych na platformie projektu, odpowiednio modyfikowanych i wzbogacanych o dodatkowe, sprawdzone w poprzedniej edycji formy aktywności. Inspiracją do zdobywania wiedzy z zakresu astronomii, fizyki, chemii czy techniki były wycieczki, pikniki naukowe, spotkania z „ciekawym człowiekiem”, eksperymenty, gry dydaktyczne, filmy oraz konkursy wiedzy z cyklu „Wiem wszystko o…”. Każdy blok dokumentowano w formie raportu przesyłanego do organizatora. Kluczowym zadaniem było wykonanie pracy końcowej w formie fizycznej konstrukcji związanej z działalnością wybranego naukowca lub dziedziną, którą się zajmował. Uczniowie zainspirowani wynalazkami Stefana Drzewieckiego skonstruowali model podwodnej łodzi – laboratorium, w której zastosowali wiele pomysłowych i nowatorskich rozwiązań technicznych.

Udział szkoły w programie zwieńczony prestiżowym tytułem i nagrodą finansową w wysokości 8000 zł udowodnił, że wiedza zdobyta przez odkrywanie, eksperymentowanie i zabawę to najskuteczniejsza forma edukacji.

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.