W KRAINIE ORŁA BIAŁEGO

Rozwiń skrzydła, orle biały – i koroną złotą świeć. Do przeszłości Polski całej w sercach naszych miłość wznieć!” –  Józef Steller

Wychowanie dobrych patriotów jest procesem długotrwałym, który powinien zaczynać się już w wieku przedszkolnym. Od tego, jaki obraz ojczyzny ukształtuje się w dziecku zależeć będzie, czy wejdzie ono w dorosłe życie świadome swojej tożsamości regionalnej i narodowej. Edukacja patriotyczna umożliwia powrót do źródeł życia każdego człowieka, jego etyki, języka, kultury lokalnej, regionalnej i narodowej. Poznanie własnego środowiska lokalnego sprzyja kształtowaniu pluralizmu, tolerancji i akceptacji w stosunku do innych grup lokalnych oraz do innych narodów.


W roku szkolnym 2018/2019 w Publicznym Przedszkolu w Głogowie Małopolskim zrealizowany został projekt edukacyjno – patriotyczny pn. „W Krainie Orła Białego”. W oparciu o projekt dzieci utrwalały wiedzę dotyczącą swojego kraju oraz poszerzały ją o nowe wiadomości związane z ich ojczyzną. Miniony rok przedszkolny zbiegł się z obchodami 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzieci z każdej grupy wykonały plakaty o tematyce patriotycznej, które można było podziwiać na wystawie w holu Miejsko-Gminnego Domu Kultury. Wzięliśmy także udział w ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej” odśpiewując wspólnie wszystkie zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. 

Wyjątkową rolę w edukacji historycznej i patriotycznej naszych przedszkolaków odgrywają spotkania z ciekawymi osobami. W przedszkolu odbyły się pogadanki z p. Robertem Borkowskim – dyrektorem Miejsko-Gminnej Biblioteki i historykiem z wykształcenia, p. Katarzyną Kyc – pracownikiem IPN z oddziału w Rzeszowie oraz P. Rafałem Bronhardem – żołnierzem 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Dzieci z zapartym tchem wsłuchiwały się w opowieści związane z historią Polski, a największą radość sprawiło im spotkanie z żołnierzem. Pragniemy wyrazić ogromną wdzięczność dla naszych gości za piękne przekazywanie faktów, ciekawostek, legend i poświęcony czas.

W ciągu roku tematyka patriotyczna przyświecała także konkursom organizowanym w naszej placówce. W listopadzie odbył się konkurs recytatorski pn. „A ja jestem Polak mały”, w kwietniu zorganizowano Gminny Konkurs plastyczny „Historia w kolorach” oraz pokaz mody ekologicznej związany z polskim folklorem i barwami narodowymi.

Aby u dzieci wykształciły się postawy patriotyczne trzeba zaszczepić je już od najmłodszych lat, kiedy u człowieka występuje największa wrażliwość emocjonalna. W przedszkolu postawy te kształtowane są w toku codziennych zajęć. Rozbudzamy iskierkę patriotyzmu prostymi sposobami i metodami dostępnymi percepcji dziecka. Trzeba pamiętać, że od najmłodszych lat dzieci obserwują to, co dzieje się w ich najbliższym otoczeniu. Zazwyczaj przez całe życie pamiętają zwyczaje świąteczne, gwarę, obyczaje kultywowane w ich rodzinie i środowisku. Wystarczą najprostsze sposoby, by pokazać dziecku czym może być patriotyzm – to wiersz, piosenka, wycieczka w ciekawe miejsce w najbliższej okolicy, dbanie o piękno języka ojczystego. Zachęcamy rodziców, aby rozmawiali z dziećmi na tematy związane z naszą ojczyzną, mimo, że może wydawać się to temat trudny dla naszych pociech. Projekt, który realizowaliśmy pokazał nam jednak, że patriotyzm to temat bliski dzieciom, budzący w nich wiele pięknych emocji.                

Anna Pliś

Joanna Gniewek

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.