WIEKOWY DĄB NIE JEST JUŻ POMNIKIEM PRZYRODY

Rósł w naszej gminie od niemal czterech wieków, towarzysząc wielu pokoleniom jej mieszkańców. Był pomnikiem przyrody, jednak jego czas dobiegł końca. Pomimo zabiegów pielęgnacyjnych, nie przewiduje się, by drzewo odżyło.


Dąb szypułkowy „Stanisław”, rosnący w Miłocinie przy drodze krajowej nr 9, stracił status pomnika przyrody. Uchwałę w tej sprawie podjęto podczas czerwcowej sesji Rady Miejskiej w Głogowie Małopolskim, a projekt pozytywnie zaopiniował Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Decyzja ta była konieczna, jako iż obumarłe gałęzie drzewa stwarzają realne zagrożenie dla zdrowia i życia osób i ryzyko uszkodzenia mienia. Zły stan dębu jest wynikiem jego zapalenia, spowodowanego przez uderzenie pioruna w sierpniu zeszłego roku. Pomimo szybkiej akcji straży pożarnej i starań specjalistów z zakresu dendrologii, drzewa nie udało się uratować.

Ze względu na obumarcie, dąb utracił swoje walory przyrodnicze, a fakt, iż jest drzewem przydrożnym sprawia, że jego uschnięte konary zagrażają bezpieczeństwu poruszających się tam ludzi. Z tego powodu nie będzie już figurował w rejestrze pomników przyrody.

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.