WYKOPKI 2019

W ubiegłą niedzielę, głogowski park Grabina wypełnił się muzyką ludową oraz tańcem. Wszystko to, za sprawą IX już z kolei Głogowskiego Przeglądu Kapel i Śpiewaków Ludowych pod nazwą „Wykopki 2019”. Ze sceny dobiegały wdzięczne dźwięki ludowej muzyki, a z ulicy przed Domem Kultury odgłosy wesołego tańca i zabawy w jej rytm.


Organizatorem wydarzenia był Miejsko Gminny Dom Kultury im. F. Kotuli w Głogowie Małopolskim. Występy zespołów oceniała komisja artystyczna, w skład której wchodzili: Maria Kula, Zofia Dąbrowska oraz Czesław Drąg. Dla zwycięzców oraz wyróżnionych przygotowano nagrody pieniężne. Uczestnicy podzieleni zostali na dwie kategorie: kapele ludowe oraz zespoły śpiewacze.

W kategorii „Kapele Ludowe” zaprezentowały się: Kapela Ludowa „Przewrotniacy” z Przewrotnego, Kapela Ludowa „Raniżowianie” z Raniżowa, Muzyka Zespołu Regionalnego „Jurkowianie” z Jurkowa oraz Młodzieżowa Kapela Zespołu Regionalnego „Mogilanie” z Mogilan. W tej kategorii zwyciężyła Kapela Ludowa „Raniżowianie” z Raniżowa, która otrzymała nagrodę finansową w wysokości 400 zł. Na drugim miejscu uplasowały się „ex aequo” dwie kapele: Kapela Ludowa „Przewrotniacy” z Przewrotnego i Muzyka Zespołu Regionalnego „Jurkowianie” z Jurkowa. Obie kapele otrzymały nagrodę w wysokości po 300 zł każda. Trzecie miejsce zdobyła Młodzieżowa Kapela Zespołu Regionalnego „Mogilanie” z Mogilan, która otrzymała nagrodę finansową w wysokości 200 zł.

Jako „Zespoły Śpiewacze” wystąpiły:  Klub Aktywnych Kobiet z Pustkowa – Osiedla, Zespół Śpiewaczy „Cyganianki” z Cyganów, Grupa Śpiewacza „Senior” z Debicy, Zespół Śpiewaczy „Cantus” z Gorliczyny, Zespół Śpiewaczy „Kamratki” z Krosna, Kobieca grupa śpiewacza zespołu regionalnego „Mogilanie” z Mogilan, Zespół Śpiewaczy „Matysowianie” z Matysówki w Rzeszowie, Zespół Śpiewaczy „Lisowianki” z Lisowa, Zespół Śpiewaczy „Haczowianie” z Haczowa, Zespół Śpiewaczy „ Znad Wisły” z Borowej, Grupa Śpiewacza „Podegrodzcy chłopcy” z Podegrodzia, Zespół „Pacanowianie” z Pacanowa, Żeńska Grupa Śpiewacza „Babiogórzanie – Polana Makowska” z Makowa Podhalańskiego, Męska Grupa Śpiewacza „Babiogórzanie – Polana Makowska” z Makowa Podhalańskiego,  Zespół Pieśni Ludowej „Biesiada” z Jarosławia, Zespół „Potakowianki” z Tarnowca, Zespół Śpiewaczy „Podkówka” z Przecławia, Zespół Śpiewaczy „Budziwojce” z Budziwoja w Rzeszowie, Zespół Ludowy „Cmolasianie” z Cmolasu oraz Grupa Teatru Niespodziewanego „Antynuda” z Głogowa Małopolskiego. W tej kategorii pierwsze miejsce i nagrodę finansową w wysokości 500 zł zdobyła Grupa Śpiewacza „Podegrodzcy Chłopcy” z Podegrodzia. Drugie miejsce znów zajęły „ex aequo” dwa zespoły: Kobieca Grupa Śpiewacza Zespołu Regionalnego „Mogilanie” z Mogilan  oraz  Zespół Śpiewaczy „Cyganianki” z Cyganów.
Obie grupy otrzymały też nagrody finansowe po 400 zł każda. Na trzecim miejscu uplasował się Zespół Śpiewaczy „Budziwojce” z Rzeszowa-Budziwoja, który zdobył nagrodę finansową w wysokości 300 zł.

W tej kategorii Jury przyznało także wyróżnienia. Wyróżnienie za wierne kultywowanie tradycji i nagrodę finansową w wysokości 200 zł dla Grupy Śpiewaczej „Senior” z Dębicy i Żeńskiej Grupy Śpiewaczej „Babiogórzanie-Polana Makowska” z Makowa Podhalańskiego. Wyróżnienie za ambitne poszukiwania repertuaru i nagrodę finansową w wysokości 200 zł dla Zespołu Ludowego „Cmolasianie” z Cmolasu i Zespołu Śpiewaczego „Potakowianki” z Tarnowca. Wyróżnienie za kultywowanie tradycji własnego regionu i nagrodę finansową w wysokości 200 zł. dla Zespołu Śpiewaczego „Haczowianie” z Haczowa. Wyróżnienie za spontaniczność wykonania i trwanie przy folklorze w środowisku miejskim i nagrodę finansową w wysokości 200 zł dla Zespołu Śpiewaczego „Matysowianie” z Rzeszowa-Matysówki. Wyróżnienie za poprawność wykonania i dobór repertuaru i nagrodę finansową w wysokości 200 zł. dla Grupy Teatru Niespodziewanego „Antynuda” z Głogowa Małopolskiego.

Serdecznie gratulujemy.

fot. Piotr Grygiel

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.