WYSTAWA PRAC BRUNONA LEMKA

Zapraszamy do odwiedzenia Galerii pod Ratuszem, gdzie prezentują się niebanalne prace malarza Brunona Lemka. Na obrazach za intensywnymi kolorami kryją się postacie i krajobrazy, często niewidoczne na pierwszy rzut oka. Zmuszają do głębszego przyjrzenia się i pozostawiają uczucie zaskoczenia.


Dnia 28 września odbyło się uroczyste otwarcie wystawy w Galerii pod Ratuszem. Jej autor, Brunon Lemek, jest profesjonalnym malarzem z Przemyśla. Studia ukończył w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego, a dyplom z rzeźby uzyskał w pracowni prof. Jerzego Fobera. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków, a swoje prace prezentował na kilkudziesięciu wystawach w Polsce i poza jej granicami, m.in. w Cieszynie, Warszawie, Krakowie, Przemyślu, Fuldze, Bad Hersfeld, Gersfeld, Berlinie, Ukermunde, Hunfeld. Jest artystą wszechstronnym, nieobce mu rzeźba, malarstwo i rysunek. W swoich pracach najchętniej ukazuje krajobrazy oraz figury, lecz nie takie, jak w rzeczywistości – wręcz przeciwnie, często trzeba na obraz spojrzeć nieco inaczej, z wyobraźnią.

Dr Marion Feld tak opisuje twórczość Brunona Lemka:

Poprzez obecny dobór farb (raz zbliżone jednej barwie, raz pastelowa jasność albo zimne, ciemne tony, innym razem mocne komplementarne kontrasty), a w szczególności przez ich techniczne wykonanie z jednakową zawartością i strukturą na całej powierzchni obrazu, łączą się w motywy z otoczeniem lub tłem.

Przy obrazach figur „materializują się” powoli ciała dla oczu obserwatora. Ma się przeczucie jego obecności i ten ślad ulatnia się w następnej chwili. Krajobrazy, które składają się z mocnych śladów farb, oddają poprzez niby przypadkowy i spontaniczny ruch pędzla przemijającą chwilę w środku ruchu powietrza. Odtwarzają nastrojowy charakter krajobrazu, w określonej porze roku, budzą poprzez swoją moc i poruszenie w obserwatorze wrażenie, jakby znajdował się on w środku wydarzeń przedstawionych na obrazie…

Ekspozycja prac malarskich Brunona Lemka w Galerii pod Ratuszem, nosząca tajemniczą nazwę „…Przenikanie-znikanie…”, wystawiona będzie do 19 października 2018 r.

 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.