Z ANGIELSKIM PRZEZ ŚWIAT

Niedawno dobiegł końca projekt językowo – kulturowy „WG broadens its horizons – In 10 months around the world”, realizowany w roku szkolnym 2018/2019 w Zespole Szkół w Wysokiej Głogowskiej, przy finansowym wsparciu Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności, której krajowym operatorem jest Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA. W obecnym roku szkolnym w całej Polsce zostało zrealizowanych 55 takich projektów, z czego w województwie podkarpackim tylko 3. Szkoła w Wysokiej Głogowskiej na realizację projektu otrzymała grant w wysokości 10 tysięcy złotych. W projekcie uczestniczyło 19 uczniów klasy V i VI szkoły podstawowej.


Pomysł na projekt narodził się w głowie Moniki Khan, nauczycielki języka angielskiego, która postanowiła zaprosić swoich uczniów w podróż po kulturach świata. Uczestnicy projektu rozwijali swoją znajomość języka angielskiego poznając Turcję, Australię, Indie, Japonię, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Norwegię, Ukrainę, USA i Egipt.  Nauka tego języka i poznawanie świata nie oznaczała jednak siedzenia nad atlasami i encyklopediami. Uczniowie szkoły w Wysokiej Głogowskiej wzięli udział m.in. w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez kucharzy restauracji „Hindi” w Rzeszowie, zajęciach tanecznych z instruktorką tańca indyjskiego – panią Anną Początek, warsztatach origami z pochodzącą z Japonii Aiko Nishimurą oraz licznych warsztatach językowo – kulturowych, w trakcie których wolontariusze Stowarzyszenia Projektów Międzynarodowych INPRO w Rzeszowie dzielili się informacjami na temat swoich krajów. 

Uczestnicy projektu zwiedzili również Port Lotniczy Rzeszów – Jasionka, po którym zostali oprowadzeni przez anglojęzyczną panią przewodnik, a także wzięli udział w Akademii Młodych Odkrywców oraz warsztatach zorganizowanych przez British Council w Krakowie i Generalny Konsulat USA w Krakowie. Do szkoły w Wysokiej Głogowskiej zawitali również członkowie Trzeciego Najemnego Oddziału Piechoty Japońskiej oraz wolontariusze PROJEKTORA – wolontariatu studenckiego, którzy przeprowadzili warsztaty językowe skierowane nie tylko do uczniów szkoły w Wysokiej Głogowskiej – uczestniczyli w nich także uczniowie ZS w Budach Głogowskich i w Przewrotnem. Częścią projektu był także Gminny Konkurs Języka Angielskiego „The world in a nutshell”, w którym udział wzięło ponad 30 uczniów z 5 szkół gminy Głogów Małopolski, a jedna z uczestniczek projektu – Kinga Grabek już w lipcu wyjedzie na obóz językowy sfinansowany przez Polsko – Amerykańską Fundację Wolności.

2 czerwca 2019 roku miało miejsce wielkie podsumowanie projektu – Festiwal Kultur Świata, który odbył się w ramach Pikniku Rodzinnego organizowanego przez Zespół Szkół w Wysokiej Głogowskiej. Wśród atrakcji Festiwalu był między innymi pokaz tańca indyjskiego, nakładanie henny, wydarzenie Global Village przygotowane przez rzeszowski oddział studenckiej organizacji AIESEC Polska oraz gry zorganizowane przez Stowarzyszenie Projektów Międzynarodowych INPRO w Rzeszowie.

Projekt „WG broadens its horizons – In 10 months around the world” miał wpływ nie tylko na jego koordynatorkę i uczestników. W realizacji projektu uczestniczyła również pracująca w  ZS w Wysokiej Głogowskiej nauczycielka geografii pani Barbara Furman oraz nauczyciel wychowania fizycznego pan Paweł Pawliczak. Dyrektor szkoły pani Jolanta Kwarta zadbała o zakup potrzebnych pomocy dydaktycznych, a rodzice uczestników projektu zawsze chętnie pomagali w przygotowaniu poczęstunku dla uczestników warsztatów.

Zespół Szkół w Wysokiej Głogowskiej

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.