„ZAPIS ODCZUĆ I WRAŻEŃ”

 

 „Sztuka obmywa duszę z kurzu codzienności” – brzmi motto malarki Lucyny Organiściak – mieszkanki Głogowa oraz członkini Aktywnej Grupy Twórców, której wystawę mieliśmy okazję podziwiać 4 stycznia w „Galerii pod Ratuszem”.


W piątkowy wieczór, w murach głogowskiej galerii zebrali się wielbiciele twórczości artystki. Do kręgu lokalnych przedstawicieli świata sztuki dołączyli przyjaciele malarki oraz wszyscy, dla których piękno odgrywa ważną rolę w życiu. Po części oficjalnej, podczas której autorka opowiedziała o swoich pracach oraz otrzymała podziękowanie od lokalnej społeczności artystycznej, goście przystąpili do zwiedzania.  Z ceglanych ścian spoglądały na przybyłych kolorowe kwiaty, a wiejskie pejzaże przenosiły w błogi świat wakacji z dzieciństwa. Wśród licznych dzieł znalazł się też obraz przedstawiający głogowski ratusz oraz drewniane rzeźby z motywem religijnym. Prace, które mieliśmy okazję obejrzeć podczas wernisażu są zdaniem autorki „zapisem odczuć i wrażeń”, jakie towarzyszyły malarzom podczas wspólnych chwil. Są one zbiorem prac malarskich tworzonych w 2018 roku oraz rzeźb z początkowego okresu realizacji pasji.

Przygoda artystki ze światem sztuki rozpoczęła się już 20 lat temu. Zajmowała się wówczas rzeźbami z drewna, do czego zainspirowała ją pomoc przy renowacji starych mebli. Kolejne lata poświęciła na poszukiwania twórcze. Próbowała różnych technik malarskich i rękodzielniczych: rysunku, akwareli, akrylu, malarstwa na szkle, decoupage, a nawet haftu, tkactwa i koronki. Obecnie preferuje malarstwo akrylowe, którym zajęła się należąc już do głogowskiej AGT, działającej przy Domu Kultury. Zawodowo zajmuje się terapią dzieci, pracując jako nauczyciel wspomagający. Jej ulubionymi tematami malarskimi są krajobrazy – szczególnie rodzinnych okolic, a także martwa natura czy pejzaże. Malarka jest zauroczona kwiatami, chętnie przedstawia je na swoich obrazach. Co ciekawe, nie zawsze można zakwalifikować je do określonego gatunku, często są po prostu wytworem jej wyobraźni.  Malowanie traktuje głównie jako relaks, ale też jest to dla niej okazja do spotkania się z innymi twórcami. Jej prace powstają głównie w zaciszu murów „Galerii pod Ratuszem” oraz podczas plenerów malarskich. Odwiedziła w tym celu Kraków, Krasiczyn, Sanok, Przemyśl, Łańcut, Kazimierz Dolny, Wetlinę oraz Spisy Hrad i Bardejów na Słowacji.

Sztukę malarki wystawiano wielokrotnie na rodzimym terenie, między innymi w Kolbuszowej, Rzeszowie czy Głogowie Młp., ale także poza granicami kraju – w Liptowskim Mikulaszu na Słowacji. Niektóre obrazy autorki znajdują się w zbiorach prywatnych kolekcjonerów.

Wystawę artystki będzie można podziwiać do 25 stycznia. „Galeria pod Ratuszem” jest otwarta dla zwiedzających w każdy wtorek i piątek w godzinach od 17-19.

Serdecznie zapraszamy.

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.